Tegoroczne zbiory ziemniaków w Polsce ocenia się na 6,6 mln t. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny wynik ten byłby o 7,7% mniejszy od zbiorów uzyskanych w 2013 r. i o 33,5% niższy od średnich zbiorów z lat 2006-2010.
Z prognoz GUS wynika, iż powierzchnia uprawy ziemniaków (bez powierzchni w ogrodach przydomowych) wynosi około 267 tys. ha. Szacuje się, że plony ziemniaków wyniosą 246 dt/ha.
Zbiory ziemniaków
Zbiory ziemniaków (bez zbiorów w ogrodach przydomowych) przy zmniejszonej powierzchni uprawy i wyższych od ubiegłorocznych plonach wyniosą około 6,6 mln ton.
Warunki agrometeorologiczne w produkcji ziemniaków
Dotychczasowy przebieg warunków pogodowych był na ogół korzystny dla uprawy ziemniaków. Nadejście wczesnej wiosny oraz dość ciepła pogoda w marcu z umiarkowanymi opadami deszczu pozwoliły na wczesne rozpoczęcie prac polowych i sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór. Większość plantacji (przeznaczonych na późniejszy zbiór) zostało zasadzonych w drugiej i trzeciej dekadzie kwietnia. Ciepła i słoneczna pogoda sprzyjała wykonywaniu tych prac. Występujące w pierwszej i drugiej dekadzie maja ochłodzenie wydłużyło okres wschodów ziemniaka, a ciepłe dni z opadami deszczu w trzeciej dekadzie miesiąca przyczyniły się do znacznego przyśpieszenia tempa ich wzrostu i rozwoju. Lokalnie obfite opady deszczu spowodowały nadmierne uwilgotnienie gleby i podtopienia plantacji, powodując również przejściowe utrudnienia we właściwej pielęgnacji plantacji tych roślin.
Warunki pogodowe w czerwcu i w pierwszej połowie lipca (zbliżone do optymalnych), były bardzo korzystne dla plonowania tego gatunku. Wysokie temperatury powietrza oraz dobre uwilgotnienie gleby sprzyjały zawiązywaniu bulw oraz wzrostowi i rozwojowi roślin.
W drugiej połowie lipca i w pierwszej połowie sierpnia w wielu rejonach kraju wystąpił brak opadów. Notowane w drugiej połowie lipca i w pierwszej połowie sierpnia bardzo wysokie temperatury powietrza doprowadziły lokalnie do wystąpienia suszy glebowej (głównie w północnej części kraju), co dla roślin ziemniaka było bardzo niekorzystne. W okresie lipca i sierpnia, kiedy przypada największa kumulacja przyrostu plonów ziemniaka, niekorzystne warunki atmosferyczne w wielu rejonach kraju spowodowały redukcję plonowania niektórych odmian. W końcu sierpnia i we wrześniu warunki wegetacji ziemniaka poprawiły się, co sprzyja plonowaniu odmian późniejszych. Dotychczas nie obserwuje się uszkodzenia plantacji przez zarazę ziemniaka, niski był również poziom uszkodzeń roślin przez stonkę.
źródło: Gospodarz.pl/GUS, foto:
Gospodarz.pl