Według Komisji Europejskiej, wolumen wywozu z Unii Europejskiej żywca oraz mięsa i podrobów wieprzowych ukształtował się na poziomie ponad 2,58 mln ton. W strukturze towarowej największy udział miała mrożona wieprzowina, bo aż 43-procentowy z wolumenem o 9% wyższym r/r. Natomiast drugie miejsce zajęły podroby (32% udział), których wyeksportowano o 1% więcej w ciągu roku.
W związku z obniżeniem pogłowia trzody chlewnej w Unii Europejskiej, zauważono około 33% spadek wywozu żywca raz 25% obniżkę eksportu świeżego mięsa.
Największe ilości produktów wieprzowych sprzedały na rynki krajów trzecich tradycyjnie: Niemcy, Dania, Polska, Hiszpania, Holandia i Francja. Wśród czołowych eksporterów, jakimi są: Niemcy i Hiszpania, odnotowano niewielkie spadki wywozu. Z kolei z Polski, Danii, Holandii i Francji – sprzedaż wzrosła. Warto podkreślić, iż Polska, dzięki zwiększeniu wywozu wieprzowiny o 8%, uplasowała się na trzecim miejscu pod względem sprzedaży tego gatunku mięsa ze Wspólnoty.
Jak podaje FAMMU/FAPA, w bieżącym roku zmieniła się nieznacznie struktura geograficzna unijnego eksportu. W omawianym okresie wzrosły bowiem wysyłki do Chin – o 17%, a także do: Hongkongu – o 5%, Japonii – o 0,2%, na Filipiny – o 38%, do Angoli – o 8% i Australii – o 3%. Wysyłki do krajów azjatyckich stanowiły prawie połowę unijnego eksportu.
Jednocześnie zaobserwowano spadek sprzedaży do głównego odbiorcy wieprzowiny z państw członkowskich – Rosji – o 1%, a także na Ukrainę – o 22%, Białoruś – o 34% i do Korei Płd. - o 33%.
Z kolei w przypadku importu, w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy bieżącego roku kraje Wspólnoty odnotowały spadek zakupów z krajów trzecich – do około 29 tys. ton. W strukturze towarowej dominowaly podroby (48%) oraz mięso mrożone (27%). Największe ilości zostały sprowadzone ze Szwajcarii i Chile, z których import obniżył się o 12% i 26% odpowiednio. Wzrost przywozu odnotowano z Serbii, zwłaszcza tłuszczu wieprzowego i podrobów (+24%).