| Autor: redakcja1

Wieprzowina QAFP – najlepsza w kuchni!

By przygotować doskonałą potrawę z mięsa wieprzowego, musi być ono najwyższej jakości: zachowywać prawidłową strukturę, nie wykazywać nadmiernej ilości wycieku wody, cechować się barwą różowo-czerwoną, a przede wszystkim zawierać tłuszcz na poziomie 2-3%, co zapewnia swoisty smak, kruchość i soczystość mięsa. Te kryteria spełnia właśnie mięso produkowane w Systemie QAFP.

Wieprzowina QAFP – najlepsza w kuchni!
Dlatego dbamy o to, by przyszli kreatorzy smaków i gustów wiedzieli, co najlepsze. W menu tegorocznego konkursu dla uczniów szkół gastronomicznych „Kuchnia polska na Mazowszu” króluje wieprzowina QAFP.

Doskonały smak i wyjątkowe wartości odżywcze – to największe zalety mięsa wieprzowego. Dla organizmu człowieka to przede wszystkim pełnowartościowe białko, bogate w aminokwasy egzogenne, których nie jest w stanie sam wytworzyć. Na dodatek wieprzowina to nie tylko bogactwo witamin z grupy B. Zawiera również składniki mineralne, takie jak fosfor, selen a przede wszystkim łatwo przyswajalne żelazo hemowe, które nie występuje w produktach roślinnych. System Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP obejmuje najszlachetniejsze elementy mięsa wieprzowego: schab, szynkę i karkówkę.

System Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP powstał z myślą o potrzebach wymagających współczesnych konsumentów. Jego założenia zostały opracowane przez naukowców z wiodących ośrodków w Warszawie po to, aby wyróżnić produkty o wysokiej jakości.

-Mięso QAFP posiada ładny kolor, dobry smak i aromat, a jego struktura jest zwarta i jędrna. I co najważniejsze – możemy sprawdzić skąd pochodzi kupowany przez nas schab, szynka czy karkówka. Mięso wieprzowe z certyfikatem QAFP nie jest nastrzykiwane. Nie są do niego dodawane żadne posypki i substancje dodatkowe, a proces jego pozyskiwania jest pod stałym nadzorem. Wszystko po to, aby mieć pewność, że na stoły dostarczana jest wieprzowina najwyższej jakości. Certyfikat QAFP może otrzymać tylko to mięso, które pochodzi od odpowiedzialnych i ambitnych producentów! – przyznaje Wiesław Różański, prezes UPEMI.

Znak jakości QAFP na opakowaniu, jest dla konsumentów bardzo ważną informacją – oznacza, że ten produkt spełnia szereg restrykcyjnych wymogów. Jest kontrolowany już od samego początku, w myśl zasady, że każda czynność może wpłynąć na końcową jakość. Hodowca zobowiązany jest do chowu odpowiednich ras świń, stworzyć odpowiednią infrastrukturę, w tym właściwą wentylację i oświetlenie. Określa się także zasady żywienia tzn. na 3 tygodnie przed planowanym ubojem tuczniki nie mogą otrzymywać paszy z komponentami, które wpływają na wartość sensoryczną lub technologiczną tuszy (mączki rybne, wywary gorzelniane, serwatka, ogranicza się stosowanie śruty kukurydzianej i makuchów rzepakowych). Nie wolno dodawać do paszy antybiotykowych stymulatorów wzrostu i hormonów. Producent musi także zapewnić ubój minimalizujący stres i cierpienia zwierząt.

W półtuszach mierzone jest PH po 45 minutach od uboju i 24 godzinach od uboju (pozwala to na wyeliminowanie mięsa z wadami typu PSE, DFD). Schab i szynka są sprawdzane - czy mają właściwą barwę, strukturę i zapach, dodatkowo dla schabu sprawdza się marmurkowatość (ze specjalnym wzorcem barwy).

Do walorów wieprzowiny QAFP można się przekonać w warszawskim Zespole Szkół Spożywczo-Gastronomicznych, gdzie odbywa się Ogólnopolski Konkurs Gastronomiczny „Kuchnia Polska na Mazowszu 2012”. W konkursie startuje 12 drużyn. O tytuł mistrzowski będą walczą, przygotowując potrawy z mięsem wyprodukowanym w Systemie QAFP. To już czwarta edycja imprezy. Podczas jej trwania można także degustować inne produkty jak wieprzowina wyprodukowane w Systemie QAFP, m.in. wędliny.

Polacy wydają na żywność coraz więcej, a na sklepowych półkach poszukują coraz częściej wysokiej jakości produktów. Znaczenie ma dla nich nie tylko kwestia ich pochodzenia, ale także w jakich warunkach zostają wytworzone. W koszyku zakupowym mieszkańców kraju udział wydatków na jedzenie sięga już ponad 24%. Takiego wzrostu nie było od lat. Dlatego wielu producentów decyduje się na wytwarzanie produktów w systemie QAFP. Spożycie przetworów mięsnych w Polsce jest jednym z najwyższych w świecie i stanowi 43% z 3,2 mln ton mięsa ogółem. W porównaniu do poprzednich lat, pojawiła się obecnie tendencja spadkowa spożycia przetworów mięsnych, a zwiększenia mięsa kulinarnego.
 


Tagi:
źródło: