W 2023 r. spadek unijnego eksportu do krajów trzecich jest wynikiem mniejszej podaży żywca wieprzowego na rynku UE oraz mniejszego zapotrzebowania na produkty wieprzowe, szczególnie ze strony Chin.
W okresie styczeÅ„–lipiec 2023 r. z UE do krajów trzecich dostarczono 2,5 mln ton produktów wieprzowych, czyli mniej o 19% niż przed rokiem. OgraniczajÄ…co na unijny eksport wpÅ‚ywa wysoki poziom cen wieprzowiny w UE na tle cen globalnych.
W Polsce spadek wolumenu wywozu wieprzowiny jest efektem niższej jej produkcji. W okresie styczeÅ„–sierpieÅ„ 2023 r. eksport żywca, miÄ™sa, przetworów i tÅ‚uszczów wieprzowych z Polski zmniejszyÅ‚ siÄ™ o 11% do 386 tys. ton.
W strukturze asortymentowej eksportu produktów wieprzowych z Polski 52% wolumenu stanowiÅ‚o miÄ™so. W okresie oÅ›miu miesiÄ™cy 2023 r. za granicÄ™ sprzedano 194 tys. ton miÄ™sa wieprzowego, czyli mniej o 18% niż przed rokiem.
OdbiorcÄ… ponad 70% miÄ™sa wieprzowego eksportowanego z Polski byÅ‚a Unia Europejska, gÅ‚ównie Czechy - 21 tys. ton i 11%, Niemcy - 17 tys. ton i 9% oraz SÅ‚owacja i Rumunia - po 7% oraz odpowiednio 14 tys. ton i 13 tys. ton. WÅ›ród krajów nienależących do UE wymienić należy: WielkÄ… BrytaniÄ™ - 14 tys. ton i 7%, Hongkong - 8 tys. ton i 4% oraz Wietnam, Wybrzeże KoÅ›ci SÅ‚oniowej i USA - po 5 tys. ton i po 3%.
źródło: Gospodarz.pl/KOWR foto:
Gospodarz.pl/DK