| Autor: redakcja1

Unijny eksport trzody chlewnej

W 2023 r. spadek unijnego eksportu do krajów trzecich jest wynikiem mniejszej podaży żywca wieprzowego na rynku UE oraz mniejszego zapotrzebowania na produkty wieprzowe, szczególnie ze strony Chin.

Unijny eksport trzody chlewnej
W okresie styczeÅ„–lipiec 2023 r. z UE do krajów trzecich dostarczono 2,5 mln ton produktów wieprzowych, czyli mniej o 19% niż przed rokiem. OgraniczajÄ…co na unijny eksport wpÅ‚ywa wysoki poziom cen wieprzowiny w UE na tle cen globalnych.

W Polsce spadek wolumenu wywozu wieprzowiny jest efektem niższej jej produkcji. W okresie styczeÅ„–sierpieÅ„ 2023 r. eksport żywca, miÄ™sa, przetworów i tÅ‚uszczów wieprzowych z Polski zmniejszyÅ‚ siÄ™ o 11% do 386 tys. ton.

W strukturze asortymentowej eksportu produktów wieprzowych z Polski 52% wolumenu stanowiÅ‚o miÄ™so. W okresie oÅ›miu miesiÄ™cy 2023 r. za granicÄ™ sprzedano 194 tys. ton miÄ™sa wieprzowego, czyli mniej o 18% niż przed rokiem.

OdbiorcÄ… ponad 70% miÄ™sa wieprzowego eksportowanego z Polski byÅ‚a Unia Europejska, gÅ‚ównie Czechy - 21 tys. ton i 11%, Niemcy - 17 tys. ton i 9% oraz SÅ‚owacja i Rumunia - po 7% oraz odpowiednio 14 tys. ton i 13 tys. ton. WÅ›ród krajów nienależących do UE wymienić należy: WielkÄ… BrytaniÄ™ - 14 tys. ton i 7%, Hongkong - 8 tys. ton i 4% oraz Wietnam, Wybrzeże KoÅ›ci SÅ‚oniowej i USA - po 5 tys. ton i po 3%.


Tagi:
źródło: