Rynek wieprzowiny na świecie
W Azji, tj. w największym regionie produkcyjnym - 56% udział w produkcji na świecie, wytwórczość obniży się o 1,9%. Na spadek ten złoży się redukcja produkcji w Chinach, o 2,5% do około 54 mln ton. Produkcja w tym kraju będzie kurczyła się ze względu na niską dochodowość w sektorze, a także nowe wymagania środowiskowe, z którymi muszą się liczyć producenci od początku 2015 r.
W innych krajach azjatyckich takich, jak Wietnam, Filipiny, Korea Południowa oraz Japonia spodziewany jest niewielki wzrost produkcji. Zwyżka produkcji w tych krajach będzie wynikała z odbudowy sektora po epidemii wirusowej biegunki prosiąt (PED) z 2014 r. Dużo szybciej odbudowuje się produkcja wieprzowiny w Stanach Zjednoczonych, które również zmagały się z epidemią PED. W br. USA wyprodukują 11,3 mln ton tego gatunku mięsa, tj. o 1,9% więcej niż przed rokiem.
Jak prognozuje FAO, w br. Meksykanie zwiększą wytwórczość mięsa wieprzowego o prawie 5% do 1,4 mln ton. Wzrośnie także produkcja tego gatunku mięsa w Kanadzie oraz w Brazylii. W Rosji produkcja będzie wyższa o 2,3% do 3,1 mln ton, ale nie będzie to imponujący skok ze względu na niskie ceny mięsa oraz konkurencję ze strony importu. W krajach Unii Europejskiej produkcja wieprzowiny utrzyma się na równie wysokim poziomie, jak w 2015 r. W br. Wspólnota wyprodukuje prawdopodobnie 23 mln 384 tys. ton wieprzowiny, tj. zaledwie o 0,1% więcej niż w 2015 r.
Zdaniem FAMMU/FAPA, w 2016 r. do światowego handlu trafi historycznie rekordowy poziom 8,0 mln ton wieprzowiny, tj. o 10,8% więcej niż w 2015 r. Głównym czynnikiem stojącym za wzrostem handlu wieprzowiną będzie zwiększony import tego gatunku mięsa do Chin. W br. Państwo Środka potwierdzi drugi rok z rzędu swój status największego importera wieprzowiny na świecie, sprowadzając 1 mln 948 tys. ton mięsa wieprzowego – wzrost o 35%. Więcej tego gatunku mięsa zaimportuje także Rosja o 25% do 520 tys. ton, jak również Japonia, Wietnam, Meksyk, Chile oraz Stany Zjednoczone.
Zwiększony popyt na wieprzowinę na rynku światowym przyczyni się do znacznego wzrostu eksportu mięsa wieprzowego z krajów Unii Europejskiej, Brazylii oraz Kanady. Wywóz ze Stanów Zjednoczonych wzrośnie natomiast marginalnie. Eksport z krajów Wspólnoty zwiększy się aż o 21% do 3 mln 76 tys. ton. Kraje UE przystosowały się do embarga nałożonego na wspólnotową wieprzowinę przez Rosję w 2014 r., szukając alternatywnych rynków zbytu głównie w Azji, a w szczególności w Chinach. Tym niemniej unijny eksport zaczął rosnąć również do Japonii, Stanów Zjednoczonych oraz na Filipiny.
W br. zwiększy się eksport tego gatunku mięsa także z Brazylii, o 26% do 870 tys. ton. Trafi ono przede wszystkim do Chin, Hongkongu, Chile, Argentyny oraz Urugwaju. Więcej wieprzowiny wywiozą także Amerykanie o 0,5% oraz Kanadyjczycy o 7,6%. Oba kraje znacznie rozwiną wolumen dostaw mięsa wieprzowego do Chin.