Po spadkach na początku roku, obserwujemy trwający od marca wzrost wolumenu eksportu mięsa jednak dynamika tego wzrostu jest znacznie słabsza niż w ubiegłym roku.
Eksport wieprzowiny z Polski do Unii Europejskiej
Siłą napędową eksportu pozostają kraje Unii Europejskiej. W okresie I-V bieżącego roku na rynek unijny trafiło 108 tys. ton było to o 21% więcej niż przed rokiem. Największymi odbiorcami pozostają: Włochy (23 tys. ton), Niemcy (16 tys. ton), Słowacja (14 tys. ton) oraz Republika Czeska (10 tys. ton). O 51% zmniejszył się natomiast eksport do krajów pozaunijnych.
Eksport wieprzowiny z Polski do krajów trzecich
Obecnie, spośród krajów trzecich, największymi odbiorcami są: USA (7 tys. ton) i Hongkong (11 tys. ton). W porównaniu do ubiegłego roku nastąpiła zmiana struktury eksportu, która jest skutkiem wystąpienia w Polsce i na Litwie wirusa ASF na początku roku. W efekcie dla polskiego mięsa zamknięte zostały rynki, na które trafiała w latach poprzednich znaczna część wieprzowiny, m.in.: Rosja, Białoruś, Chiny, Korea Płd.
Import wieprzowiny do Polski
Dodatkowo w okresie I-V bieżącego roku o 3,2% wzrósł import wieprzowiny do Polski. Gorsze od ubiegłorocznych wyniki eksportu oraz wzrost importu przyczyniły się do dalszego pogorszenia się bilansu handlowego tego rodzaju mięsa. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku ujemne saldo wyniosło 98 tys. ton i było o 26 tys. ton wyższe niż w tym samym okresie 2013 r.
Czytaj dalej na następnej stronie...