| Autor: redakcja1

Rynek wieprzowiny (czerwiec 2013)

Badanie zmian pogłowia trzody chlewnej z listopada 2012 r. wykazało rekordowo wysoką roczną stopę redukcji pogłowia wynoszącą 14,8%, wobec 14,3% w lipcu i 12,4% w marcu tego samego roku - podają Jan Małkowski i Danuta Zawadzka w 7 tegorocznym numerze Rynku Rolnego IERiGŻ-PIB.

Rynek wieprzowiny (czerwiec 2013)
W trzecim miesiącu bieżącego roku pogłowie trzody chlewnej było o 4,8% niższe niż w roku poprzednim. Tak spora redukcja w odniesieniu do wcześniejszych wynika z niekorzystnych warunków chowu w okresie jesienno-zimowym. Dlatego też pogłowie macior prośnych było o 11% mniejsze niż w roku ubiegłym. Biorąc zatem pod uwagę zależność pomiędzy pogłowiem macior prośnych a pogłowiem prosiąt, w lipcu tego roku eksperci IERiGŻ spodziewają się dalszego spadku pogłowia, co przyczyni się do wzrostu importu prosiąt.
 
Zdaniem Jana Małkowskiego i Danuty Zawadzkiej z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w obrębie pierwszych pięciu miesięcy 2013 roku średnie ceny trzody chlewnej w punktach skupu zmniejszyły się o 0,8%. Dosyć niepokojąca sytuacja miała miejsce w maju tego roku, kiedy to cena w ujęciu rocznym spadła o 3,7%.
 
O opłacalności chowu decyduje niezaprzeczalnie ceny zbóż i pasz, które powinny być znacznie korzystniejsze po tegorocznych żniwach. Raczej nie prognozuje się aż tak sporej obniżki cen zbóż i pasz by rentowność hodowli trzody chlewnej w znaczący sposób się zwiększyła.


Tagi:
źródło: