Ze względu na to, iż obecnie producenci świń oczekują na wynik badania i decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii dopuszczającą przemieszczanie świń z gospodarstwa, minimum od 3 do 5 dni - a czasem dłużej, rolnikom pozostanie zaledwie 2 dni na przygotowanie i zorganizowanie całego procesu dostawy zwierząt do zakładów mięsnych.
Zdezorganizuje to w poważny sposób funkcjonowanie systemu dostaw zwierząt do ubojni, pracę gospodarstw oraz zakładów mięsnych i służb weterynaryjnych, co doprowadzi do zaburzeń na krajowym rynku trzody chlewnej.
Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi z oczekiwaniem niezwłocznego podjęcia wszelkich działań mających na celu ustanowienie okresu przejściowego stosowania ww. przepisów, co pozwoli na dostosowanie się gospodarstw rolnych z terenów objętych ASF, służb weterynaryjnych oraz zakładów mięsnych do nowych warunków przemieszczania zwierząt.
Samorząd rolniczy przekazał, że liczy też na wprowadzenie w życie i stosowanie przez służby weterynaryjne procedur pozwalających bez konieczności badania krwi świń przemieszczanie świń zgodnie z § 4. ust. 2 pkt 2) Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U 2018. poz. 290) przewidzianych również w przepisach Decyzji Wykonawczej Komisji 2014/709/UE.