Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-12-23
-
Globalne zbiory zbóż
2024-12-23 -
Ceny zbóż na giełdach towarowych (8.12.2024)
2024-12-23 -
Unijna produkcja trzody chlewnej
2024-12-23
Poznaj produkty
-
Agregat talerzowy PIORUN
2014-03-31 -
Reflektor przedni H4 ze zlączem AMP
2011-12-14 -
MASZYNA DO OBIERANIA CEBULI
2017-06-26
Eksport polskiej wieprzowiny do Japonii. Rozmowy polsko-japońskie
W Japonii przebywa delegacja Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Podczas spotkania z przedstawicielami japońskiej inspekcji weterynaryjnej i ekspertami naukowymi rozmawiano o możliwości wznowienia eksportu polskiej wieprzowiny na rynek japoński.
Eksport polskiej wieprzowiny do Japonii
Spotkanie było kolejną możliwością przekazania stronie japońskiej argumentów i obiektywnych dowodów na to, że Polska w pełni wdraża wszystkie sugestie i wymagania dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń – ASF. Przedstawiciele polskiej delegacji omówili aktualną sytuację w zakresie występowania ASF w Polsce, zwracając uwagę na ograniczenie występowania dotychczasowych przypadków i ognisk ASF do obszaru trzech powiatów w jednym województwie. W przedstawionej prezentacji przekonywano stronę japońską do wdrożenia zasady regionalizacji, która jest akceptowana i zalecana przez OIE (Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt), a która umożliwi powrót polskiej wieprzowiny na japoński rynek.
Główny Lekarz Weterynarii Marek Pirsztuk poinformował ponadto, że Polska będzie popierać starania Japonii w związku z ograniczeniami dotyczącymi możliwości eksportu produktów rolnych z Japonii na rynek Unii Europejskiej, które wystąpiły po tragedii w elektrowni atomowej w Fukushimie. W związku z tym oczekujemy podobnych działań Japonii w odniesieniu do ASF w Polsce.
Ponad trzygodzinne spotkanie przebiegało w dobrej i konstruktywnej atmosferze.
Kolejna runda rozmów prowadzona będzie 24 czerwca w Kyoto, podczas panelu dyskusyjnego odbywającego się przy okazji międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Emerging and re-emerging pig diseases”, na którą przedstawiciele Państwowego Instytutu Weterynaryjnego zostali zaproszeni do wygłoszenia dwóch wykładów plenarnych związanych z ASF.