Jest to związane z malejącą produkcją na pozostałych rynkach UE, co ma wpływ na dostępność importu do Wielkiej Brytanii. Według szacunków, krajowa produkcja w 2013 roku będzie minimalnie niższa, co wynika z mniejszą liczbą ubojów, a także wyższą masą zwierząt.
Stanowi to ważny czynnik, szczególnie przy stale rosnącym eksporcie mięsa. W związku z tym, można wywnioskować, ze krajowa sprzedaż wieprzowiny w Wielkiej Brytanii w bieżącym roku będzie spadać.
Niemniej jednak w przypadku produkcji mięsa wieprzowego w UE prognozy dla drugiej połowy 2013 r. wskazują na 4% obniżkę produkcji w ujęciu rocznym. Głównym bodźcem zmniejszającym pogłowie trzody chlewnej jest wprowadzenie nowych wymogów związanych z dobrostanem ciężarnych loch i loszek, a także mniejszej opłacalności produkcji.
Zdaniem AgraEurope, efektem tego jest napięty bilans na rynku wieprzowiny w UE, co może mieć przełożenie na zwiększone zapotrzebowanie na import mięsa. Dlatego też można się spodziewać, iż producenci trzody chlewnej będą starali się wypełnić powstałą lukę – podkreślają analityc Banku BGŻ.