Skutki przedłużającej się walki z chorobą AFS są szczególnie dotkliwe dla rolników z województwa podlaskiego. W celu szybszego wyeliminowania wirusa izby rolnicze proponują dalszą redukcję pogłowia dzików przy wschodniej granicy oraz dezynfekcję terenu zapowietrzonego i zagrożonego drogą lotniczą.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, podzielając zaniepokojenie rolników przedłużającym się trwaniem choroby ASF zwrócił się do ministra rolnictwa o rozważenie możliwości przychylenia się do propozycji:
-
Zintensyfikowania odstrzału dzików – zmniejszenia populacji dzika w pasie 50 km od wschodniej granicy Polski do poziomu 0,5 osobnika na km2
-
Ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF poprzez zbiorowe polowania
w okresie zimowym używając myśliwych wraz z wojskiem. W okresie wiosennym przeprowadzić dezynfekcję terenu zapowietrzonego i zagrożonego drogą lotniczą.
Skutki choroby AFS są szczególnie dotkliwe dla rolników z województwa podlaskiego, zmuszonych do ograniczenia lub zaprzestania produkcji trzody chlewnej, która była dotychczas tradycją i podstawowym źródłem dochodu gospodarstw.
źródło: Gospodarz.pl/KRIR/Justyna Kostecka, foto:
sxc.hu