| Autor: redakcja6

Analiza rynku wieprzowiny (Q3 2013)

Początek trzeciego kwartału 2013 roku charakteryzował się kontynuacją tendencji wzrostowej. Jednak już na początku września obserwowano pogorszenie nastrojów na rynku zarówno w Polsce jak i całej Unii Europejskiej – poinformował Bank BGŻ.

Analiza rynku wieprzowiny (Q3 2013)
W trzecim kwartale ubiegłego roku przeciętna cena żywca wieprzowego kształtowała się na poziomie 5,91 zł/kg i znalazła się w górnej granicy prognozowanego wcześniej przez ekspertów Banku BGŻ przedziału 5,80-5,94 zł/kg. W związku z tym, średnia cena trzody chlewnej w okresie od lipca do końca września 2013 roku była o 11% wyższa niż w poprzednim kwartale. Z kolei ceny bydła w III kwartale wyniosły 6,06 zł/kg, co oznacza 3-procentowy wzrost wobec poprzedniego kwartału.

Śledź notowania wieprzowiny na Gospodarz.pl
 
Wysokie ceny na początku kwartału nie utrzymały się ze względu na kumulację czynników wywierających wpływ na spadki. Wśród nich znalazł się sezonowy wzrost produkcji. Jednocześnie obserwowany był dalszy spadek cen pasz grow/finisher – o 7% kw/kw do poziomu 1179 zł/tonę w III kwartale. Według prognoz, ceny pasz mogą ulec jeszcze większemu obniżeniu do końca sezonu.
 
W związku z tym, w IV kwartale ceny kształtowały się na poziomie od 5,42-5,56 zł/kg. Tendencje wspierane były również spadkami cen brojlerów na rynku unijnym oraz krajowym. Natomiast od początku 2014 roku nastąpiło odbicie cen.

Czytaj więcej o cenach wieprzowiny na Gospodarz.pl
 
Jak podkreślają eksperci, w okresie od początku 2013 roku do końca września, wysoka dynamika wzrostu eksportu na rynku wieprzowiny wyniosła 19% w relacji rocznej. Zdaniem analityków Banku BGŻ, w przypadku utrzymania podobnego tempa wywozu do Chin i Unii Europejskiej w pierwszym kwartale 2014 roku oraz korzystnego kursu złotego w stosunku do euro, nastąpi wzrost cen żywca w I kwartale do 5,23-5,73 zł/kg.


Tagi:
źródło: