| Autor: redakcja6

Afrykański pomór świń na Litwie, Rosja wprowadza zakaz importu wieprzowiny

Dnia 24 stycznia 2014 roku litewskie służby weterynaryjne zgłosiły do Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików – podała FAMMU/FAPA.

Afrykański pomór świń na Litwie, Rosja wprowadza zakaz importu wieprzowiny
Oba ogniska afrykańskiego pomoru świń wykryto w pobliżu granicy białorusko-litewskiej i około 70-80 km od granicy z Polską, pierwszy w okręgu wileńskim, a drugi w okręgu olickim.
 
W związku z powyższym, litewskie władze wprowadziły środki zwalczania choroby zgodnie z prawodawstwem Unii Europejskiej. Jednocześnie powiększono obszar objęty restrykcjami, w którym wdrożono stosowane nakazy, zakazy i ograniczenia, a także podjęto środki zwalczania pomoru u świń i dzików.
 
Oprócz tego, na terytorium Litwy trwa pobór próbek wśród dzików. Jak do tej pory, nie stwierdzono zwiększonej śmiertelności świń. Władze litewskie planują również zmniejszenie populacji dzików w kraju z 60 tys. sztuk do 6 tys. sztuk. Rozważają również zwrócenie się do Komisji Europejskiej o środki finansowe na budowę ogrodzenia na granicy z Białorusią – około 4,3 mln euro, celem zapobiegnięcia migracji dzików. Natomiast 250 tys. euro będzie potrzebne na zakup sprzętu.
 
Przypomnijmy, iż to pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń na Litwie, natomiast na Ukrainie na początku stycznia bieżącego roku miał miejsce nawrót choroby, a w 2013 roku ASF wykryto również na Białorusi.
 
W związku z sytuacją epidemiologiczną na Litwie, Rosja, Białoruś i Ukraina wprowadziły natychmiastowy zakaz importu żywca i mięsa wieprzowego z Litwy. Dnia 29 stycznia 2014 roku rosyjski zakaz objął także całą Wspólnotę Unii Europejskiej. Rosja nie sprecyzowała jednak jak długo restrykcje będą obowiązywały. Komisja Europejska dąży jednak do tego, aby nieproporcjonalny zakaz importu został wycofany. Rosja jest bowiem jednym z głównych odbiorców wieprzowiny z Unii Europejskiej. W okresie od stycznia do końca listopada 2013 roku państwa członkowskie sprzedały ponad 701 tys. ton mięsa wieprzowego do Rosji, czyli jedną czwartą unijnego eksportu.
 
Dani 29 stycznia bieżącego roku w Dzienniku Urzędowym opublikowano decyzję wykonawczą Komisji Europejskiej z dnia 27 stycznia 2014 roku dotyczącą niektórych tymczasowych środków ochronnych w odniesieniu do choroby świń na Litwie. Wyznaczono obszary objęte ograniczeniami w związku z afrykańskim pomorem świń, do których należą: gmiy Troki i Soleczniki w obrębie wileńskim oraz gminy Łoździeje, Orany, Olita i Druskienniki w okręgi olickim. Na terenach tych obowiązuje m.in. zakaz wywozu.
 
Warto podkreślić, że również w Polsce w okresie wzmożono działania mające na celu zapobiegniecie redukcji zagrożenia ASF. Do najważniejszych z nich należą:
- wprowadzenie monitoringu w kierunku ASF na terenie województw lubelskiego, mazowieckiego,
podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego;
- wydanie rozporządzeń Wojewodów Lubelskiego, Mazowieckiego i Podlaskiego w celu
zabezpieczenia powiatów najbardziej zagrożonych ASF;
- wzmocnienie kontroli bagażu podręcznego pasażerów wjeżdżających do Polski (zakaz wwozu
produktów pochodzenia zwierzęcego);
- wprowadzenie obowiązku kontroli na granicy polskiej prawidłowości czyszczenia i dezynfekcji
pojazdów wjeżdżających na terytorium UE;
- prowadzenie działań informacyjnych dotyczących ASF wśród hodowców, szkolenia dla lekarzy
weterynarii;
- wdrożenie w 2013 r. specjalnego programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń
wirusem ASF, program będzie kontynuowany w 2014 r.


Tagi:
źródło: