Jubileusz 50-lecia Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie –...
2024-11-20
Jak ma się zmienić polska wieś, by sprostać założeniom Europejskiego Zielonego Ładu? O tym dyskutować będą uczestnicy pierwszego kongresu „Polska Wieś XXI”, którzy wypracują też rekomendacje dla władz polskich i instytucji unijnych. Kongres odbywać się będzie w dniach 27-28 kwietnia br., a jego Radę Programową tworzy piętnastu byłych ministrów rolnictwa.
- Celem pierwszej edycji Kongresu jest przedstawienie konkretnych rozwiązań i przykładów pokazujących, że rolnictwo i obszary wiejskie to nie tylko miejsce produkcji i dostarczania bezpiecznej żywności. To także ważny sektor gospodarki biorący aktywny udział w działaniach na rzecz łagodzenia zmian klimatu oraz wspierający bezpieczeństwo energetyczne – mówi dr inż. Marek Sawicki, poseł na Sejm RP, jeden z inicjatorów kongresu „Polska Wieś XXI”. Radę Programową Kongresu tworzą byli ministrowie rolnictwa i rozwoju wsi z ostatnich 30 lat: Jan Krzysztof Ardanowski, Artur Balazs, Janusz Byliński, Roman Jagieliński, Jacek Janiszewski, Gabriel Janowski, Krzysztof Jurgiel, Jarosław Kalinowski, Wojciech Mojzesowicz, Wojciech Olejniczak, Jerzy Józef Pilarczyk, Grzegorz Puda, Marek Sawicki, Andrzej Śmietanko i Adam Tański.
- Polska Wieś XXI Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa, którego partnerem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ma pokazać jak Fundusze Europejskie zmieniają polską wieś. A przede wszystkim: jakie możliwości rozwoju otworzą się przed polską wsią w nowym rozdaniu unijnego budżetu. Jako resort odpowiedzialny za politykę regionalną od dawna podejmujemy wysiłki na rzecz wsparcia polskiej wsi. Pieniądze unijne były i są nadal silnym bodźcem mającym wpływ na rozwój obszarów wiejskich. Dotychczas prowadzone badania wskazują, że środki te przyczyniają się do zmniejszania różnic rozwojowych i skutecznej realizacji zrównoważonego rozwoju kraju – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.