Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Głębosz REHAB MZURI
2020-06-23 -
ŁADOWARKA TELESKOPOWA JCB 516-40
2020-04-28 -
Wkłady do korpusów K80 Scharmueller
2020-05-18 -
Przyczepa rolnicza T710/1 6t
2016-01-19 -
Stacja do monitoringu owadów AEGIS N 12
2014-02-14 -
Agregat do dezynfekcji zwierząt
2013-05-07
Polagra Food okiem MRiRW
Tegoroczne targi Polagra Food, Polagra Gastro, Polagra Tech, Invest Hotel, Pakfood oraz Smaki Regionów przechodzą do historii. W bieżącym roku cieszyły się sporym zainteresowaniem, gdyż odwiedziła je rekordowa liczba zwiedzających. Targi Smaki Regionów, które promowały polska, tradycyjną i certyfikowaną żywność odwiedziło 25 tysięcy zwiedzających. Z kolei na Polagrę Food oraz pozostałe towarzyszące jej imprezy przybyło blisko 50 tysięcy osób – informuje MRiRW.
Podczas największych w Europie Środkowo-Wschodniej targiów spożywczych zawierano nierzadko międzynarodowe kontakty biznesowe, prowadzono spotkania i rozmowy. Minister Stanisław Kalemba odbył bilateralne spotkania z ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem, a także z zastępcą ministra polityki rolnej i gospodarki żywnościowej Ukrainy Ołeksandrem W. Seniem.
Pierwsze z nich dotyczyło m.in. bezpieczeństwa i jakości żywności. Minister Kalemba poinformował, że w Polsce sektor rolno-spożywczy odgrywa ważną rolę w gospodarce narodowej.
– Polska sprzedaje aż 1/4 wyprodukowanej żywności, dlatego zależy nam na dobrych relacjach zwłaszcza z sąsiadami – powiedział polski minister i podkreślił, że współpraca między polskimi i czeskimi służbami poprawia się.
Minister Toman poinformował, że ze względu na skomplikowaną obecnie sytuację polityczną Republika Czeska nie przygotowała w tym roku narodowego stoiska na Tragach POLAGRA Food. Zadeklarował jednak, że wzorowo prowadzona współpraca bilateralna powinna zaowocować nie tylko dobrą komunikacją pomiędzy urzędami i służbami odpowiedzialnymi za kontrole, ale także prezentacją narodowego stoiska czeskiego na tak ważnym wydarzeniu, jakim są międzynarodowe targi spożywcze w Poznaniu. Minister Toman zaproponował zorganizowanie wspólnej konferencji w jednej z miejscowości leżących na granicy polsko-czeskiej, gdzie ministrowie będą mogli rozmawiać o sąsiedzkich relacjach oraz promocji żywności z obu krajów.
Odnosząc się do doniesień płynących ostatnio z polskich mediów minister Toman podziękował ministrowi Kalembie oraz szefom inspekcji za rzetelne i szybkie przekazanie informacji stronie czeskiej, co pozwoliło uniknąć spekulacji.
Minister Kalemba przypomniał, że Polska cały czas realizuje program „Zero tolerancji” i konsekwentnie reaguje na każde łamanie prawa i zaniedbania w zakresie bezpieczeństwa żywności.
Czytaj więcej o Polagra Food na Gospodarz.pl
Podczas targów Polagra w Poznaniu odbyło się także trzecie posiedzenie polsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. standaryzacji w rolnictwie. Stronie polskiej przewodniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krystyna Gurbiel, a stronie ukraińskiej zastępca ministra Polityki Rolnej i Gospodarki Żywnościowej Ołeksandr Seń. W czasie spotkania podkreślono, że polsko-ukraińska współpraca w dziedzinie rolnictwa rozwija się dobrze, czego wyrazem jest m.in. coroczny wzrost wzajemnych obrotów handlowych i wzrastający eksport towarów rolno-spożywczych z Polski na rynek ukraiński.
W 2012 roku wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego na Ukrainę wyniosła prawie 499 mln euro, co oznacza ponad 40% wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Ukraina jest drugim, po Rosji, największym importerem polskiej żywności wśród krajów WNP. Uznano, że należy kontynuować wspieranie udziału przedstawicieli polskich i ukraińskich firm sektora rolnego w branżowych targach i innych inicjatywach promocyjnych, odbywających się w obu krajach. Przewodniczący obu delegacji zauważyli, że niezbędne jest również podejmowanie działań na rzecz eliminacji barier i poprawy warunków dostępu do rynku we wzajemnej wymianie handlowej. W tym kontekście wiceminister Gurbiel wyraziła nadzieję na dopuszczenie do rynku ukraińskiego mięsa wołowego i bydła rzeźnego z Polski oraz rozwiązanie problemów dotyczących importu polskiego materiału szkółkarskiego i nasiennego.