Wśród zaproszonych uczestników spotkania znaleźli się producenci zbożowi (producenci towarowi), operatorzy (właściciele firm), podmioty skupujące oraz przetwórcy, tj. osoby bezpośrednio związane z sektorem zbożowym w Polsce. Debacie przedżniwnej KFPZ przyglądali się także redaktorzy Twojego Portalu Rolniczego Gospodarz.pl
W czasie kilkugodzinnego spotkania prelegenci poruszyli najbardziej aktualne tematy związane z rynkiem zbóż w Polsce. Wszystko wskazuje, że w 2014 roku zbiory zbóż będą minimalnie lepsze niż w 2013 roku. Nie można tutaj natomiast mówić o rekordowych wynikach, niemniej jednak w stosunku do roku ubiegłego różnica może być zauważalna.
Jak podkreśla prezes KFPZ – Rafał Mładanowicz – jeśli będzie dobra pogoda, w przeciągu tygodnia, maksymalnie do 10 dni, pierwsze żniwa już się rozpoczną. Mowa tutaj o jęczmieniu ozimym. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe zboża, typu pszenica ozima, to przypuszczam, że zbiory przypadną na 25 lipca. Jest to zatem miesiąc czasu, podczas którego może się mnóstwo rzeczy wydarzyć. Ale praktycznie rzecz ujmując poziom realny to poziom ubiegłoroczny.
(Kliknij, aby powiększyć)
Zdaniem eksperta, w roku bieżącym lepsze prognozy przewidywane są także w obrębie cen zbóż. Przypomnijmy, iż na początku poprzedniego sezonu ich notowania gwałtownie spadały. W roku bieżącym prognozowany jest natomiast stabilny, pewniejszy poziom cen ziarna. Przewidywana jest tylko minimalna tendencja zniżkowa, która w rzeczywistości doprowadzi do ukształtowana cen na poziomach: pszenica 700-720 zł/tonę oraz żyto 500-550 zł/tonę. W przypadku zbóż paszowych sytuacja nie jest jeszcze do końca klarowna ze względu na spadki zapotrzebowania pod kątem trzody chlewnej, które są rekompensowane paszą dla drobiu. Wg wstępnych prognoz Mładanowicza ceny pszenżyta wyniosą 580-600 zł/tonę.
Czytaj dalej na następnej stronie...