| Autor: redakcja1

43. Sesja Rady Zarządzającej IFAD

Minister Jan Krzysztof Ardanowski 10 i 11 lutego 2020 r. przebywał w Rzymie, gdzie uczestniczył w 43. Sesji Rady Zarządzającej Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa IFAD oraz spotkał się z Prezydentem IFAD i Dyrektorem Generalnym FAO, a także z Minister Polityki Rolnej, Żywnościowej, Leśnictwa i Turystyki Republiki Włoskiej.

43. Sesja Rady Zarządzającej IFAD

Jednocześnie szef polskiej delegacji zwrócił uwagę na konieczność poszanowania kultury i tradycji w ramach świadczonej pomocy rozwojowej i humanitarnej.
 
– W imieniu Polski, kraju, który bardzo mocno jest związany z poszanowaniem wolności i demokracji, pragnę zwrócić uwagę, że jakakolwiek pomoc oferowana krajom dotkniętym ubóstwem nie może być uzależniona od przyjmowania jakiejkolwiek ideologii. Zmuszanie krajów afrykańskich do ideologii gender, aborcji, sterylizacji czy eutanazji i uzależnienie od przyjęcia tych niemieszczących się w tamtejszej tradycji chorych i nieakceptowanych zachowań musi spotkać się ze zdecydowanym sprzeciwem – powiedział minister.

Spotkania z prezydentem IFAD i dyrektorem generalnym FAO
 
Podczas spotkań z prezydentem IFAD Gilbertem Houngbo i dyrektorem generalnym FAO Qu Dongyu, polski minister rolnictwa wskazał, że bez współpracy organizacji międzynarodowych, podmiotów sektora prywatnego i pozarządowego nie jest możliwe rozwiązanie współczesnych problemów globalnych. Także zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, tym bardziej, że nasza planeta ma wystarczające zasoby, aby wyżywić ludzkość. Problem polega na nierównościach w dostępie, co – jak  podkreślał minister – jest nie tylko nielogiczne, ale i niemoralne. W tym kontekście zadeklarował zaangażowanie Polski w prace organizacji związane z walką z głodem i modernizacją sektora rolnego.
 
Minister J. K. Ardanowski zwrócił się do Dyrektora Generalnego FAO z prośbą o sprostowanie dotyczące członkostwa Polski z FAO.
 
– Polska była członkiem-założycielem FAO w 1945 r. Następnie, ze względów politycznych, wystąpiła z organizacji. FAO za datę wstąpienia Polski uznaje ponowne przystąpienie w 1958 r., co nie oddaje w pełni naszego zaangażowania w prace tej organizacji – podkreślił minister.

29 stycznia 2020 r. została zakończona procedura akcesji Polski do IFAD

W związku z tym Polska została 177. członkiem Organizacji. IFAD to wyspecjalizowana agenda ONZ, która zajmuje się wsparciem finansowym dla krajów rozwijających się w celu zmniejszenia ubóstwa na obszarach wiejskich, poprawy warunków żywnościowych i zwiększenia produkcji żywności. Rada Zarządzająca jest głównym organem decyzyjnym IFAD. Składa się ze wszystkich Państw Członkowskich, posiedzenia odbywają się raz w roku. W sesjach biorą udział również zaproszeni Obserwatorzy. Rada podejmuje decyzje takie jak zatwierdzenie nowego członka, powołanie nowego prezydenta, zatwierdzanie budżetu administracyjnego, przyjmowanie polityk, kryteriów i rozporządzeń.


Tagi:
źródło: