Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Przyczepy Metaltech
2020-06-30 -
Siewnik Poplonów 100 litrów APV ~PROMOCJA~
2011-11-15 -
Ładowarka kołowa GiANT V452T
2013-03-15 -
Opryskiwacz ciągany Kronos 2500-24
2019-07-05 -
Szklarnia "Dacznaja-Trioszka" 4m
2016-03-12 -
Mulczery ORSI VM 140/230
2015-02-04
30 lat targów Agritechnica
Nowy rekord w roku 2015: Ponad 2.900 wystawców z 52 państw – Międzynarodowe jak nigdy dotąd – Motor innowacji dla rolnictwa i wiodące na świecie forum przyszłości branży agrarnej.
Sytuacja biznesowa i rozwój interesów
Rolnicy w Niemczech, Wielkiej Brytanii i w Polsce są znacznie mniej zadowoleni z aktualnej sytuacji biznesowej niż jeszcze wiosną tego roku. Wskazują na to wyniki monitoringu trendów w Europie, przeprowadzonego jesienią - aktualnie w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i w Polsce - przez Towarzystwo DLG wspólnie z wiodącym w Europie Instytutem Badań Rynku Rolnego, Kleffmann Group (Lüdinghausen/Westfalia). W szczególności mniej zadowoleni są hodowcy zwierząt, podczas gdy producenci owoców, warzyw i zbóż oceniają sytuację jako stabilną. Stanowi to odbicie aktualnie niskich cen producentów, wywierających presję głównie na producentów mleka i trzody chlewnej. We Francji nastroje utrzymują się na stabilnym niskim poziomie (wartość bez zmian na poziomie 3,4). Państwowe programy mające na celu odciążenie hodowców zwierząt wydają się wpływać na uspokojenie położenia. Francuscy producenci warzyw, owoców i zbóż są dzięki rekordowym zbiorom i ich dobrej jakości bardziej zadowolenie niż hodowcy zwierząt.
Jeśli chodzi o oczekiwania wobec dalszego rozwoju interesów w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy to są one mniej optymistyczne we wszystkich czterech państwach. Szczególnie sceptyczni są hodowcy krów mlecznych i trzody chlewnej. Położenie na rynku nie powinno ulec większym zmianom, ponieważ podaż mleka i świń jest nadal wysoka. We Francji dochodzi do tego jeszcze spowodowana rosnącym importem mleka konkurencja dla hodowców krów mlecznych, którzy obecnie, w porównaniu z resztą Europy, osiągają najwyższe ceny na mleko. Poza tym istnieje jeszcze konflikt pomiędzy rolnikami a przetwórcami mięsa w kwestii kształtowania cen na świnie rzeźne.
Oczekiwania producentów warzyw, owoców i zbóż wobec dalszego rozwoju interesów w Niemczech, Francji i w Polsce są stabilne w porównaniu z monitoringiem wiosennym. Susza nie przyniosła oczekiwanych strat w zbiorach. Rolnicy spodziewają się wzrostu cen w zimie w wyniku rosnącego popytu eksportowego na zboża. Dodatkowe ożywienie powinien też przynieść wzrost popytu wśród krajowych przetwórców, kiedy to ich własne zasoby ulegną wyczerpaniu.
Czytaj dalej na następnej stronie...