25 kwietnia 2017 r. po raz XX Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu serdecznie zaprasza wszystkich do udziału w Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki. Festiwal w bieżącym roku będzie miał swoją jubileuszową 20 edycję. Powstał on z inicjatywy Kolegium Rektorów Miasta Poznania reprezentującego poznańskie uczelnie oraz Poznańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk. Wspólnym, jednoczącym celem była, i nadal jest, chęć zainteresowania uczestników nauką i sztuką oraz wykształcenie wśród nich pasji.
Podczas XX Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki naukowcy zwrócą uczestnikom uwagę również na ekologię, która w ostatnich czasach coraz częściej zaprząta umysły Wielkich tego świata. Zapoznają słuchaczy z technologiami produkcji energii odnawialnej (Jak wyprodukować energię z roślin i odpadów?), a także pokażą jak można uratować jezioro (Usuwania zakwitów Rdestnicy z jezior płytkich). Naukowcy z Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej zaprezentują energię wokół nas, powiedzą o nowoczesnych technologiach w budownictwie, wykorzystaniu energii odnawialnej w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem energii geotermalnej oraz przedstawią proste sposoby jak sprawdzić czy woda w jeziorze jest czysta.
Naukowcy z Kolegium Zembala zapraszają młodych odkrywców do samodzielnego szczepienia grzybów, pokażą tajniki powstawania drzewka owocowego, a także przedstawią uczestnikom co kryją pod ziemią rośliny ozdobne i jak rozsiewają się nasiona.
Imprezy festiwalowe odbędą się w tym roku w 14 miejscach, w budynkach:
-
Biocentrum, ul. Dojazd 11;
-
Katedry Fizjologii Roślin, ul. Wołyńska 35;
-
Kolegium im. K. Gawęckiego, ul. Wołyńska 33;
-
Kolegium Zembala, ul. Dąbrowskiego 159;
-
Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej, ul. Piątkowska 94;
-
Katedry Mikrobiologii Ogólnej I Środowiskowej, ul. Szydłowska 50;
-
Katedry Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów, ul. Szydłowska 50
-
Instytutu Inżynierii Biosystemów, ul. Wojska Polskiego 50;
-
Katedry Chemii, ul. Wojska Polskiego 75;
-
Wydziału Technologii Drewna, ul. Wojska Polskiego 38/42;
-
Collegium Cieszkowskich, ul. Wojska Polskiego 71 C;
-
Collegium Maximum, ul. Wojska Polskiego 28
-
Katedry Entomologii i Ochrony Środowiska "Marcelin", ul. Zgorzelecka 4
-
Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Łysym Młynie koło Biedruska.
Festiwal to niepowtarzalna okazja do poznania Uczelni od przysłowiowej „kuchni”. Uczestnicy mają okazję do przeniesienia się w magiczny świat nauki, który zadziwia, inspiruje oraz pobudza ciekawość. Poza tym każdy w programie znajdzie propozycje odpowiadające Jego zainteresowaniom, które dostarczą niezapomnianych wrażeń.
źródło: Gospodarz.pl/Uniwersytet Przyrodniczy/Dr inż. Urszula Mojsiej