Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny na stacjach paliw ustabilizowały się
2024-10-30 -
Unijna produkcja mięsa
2024-10-30
Poznaj produkty
-
Filtr do kominków 18l EINHELL
2011-05-11 -
FLORAMIX IGLAK (Nawóz, granulat)
2012-01-17 -
Pług obracalny zawieszany RW4 (vario)
2012-01-04 -
VEMIX(Vertical Mixer) - mieszalnik pionoowy.
2016-02-19
Pieniądze na naukę będą efektywniej wydawane
Więcej pieniędzy dla najlepszych jednostek naukowych i kluczowych projektów badawczych. To nowe zasady finansowania nauki, których projekt przyjął właśnie rząd.
Większa koncentracja środków przeznaczonych na podnoszenie poziomu badań naukowych i prac rozwojowych oraz upowszechnianie nauki, a także kierowanie większego strumienia pieniędzy – w ramach posiadanych środków – do najlepszych jednostek naukowych. To podstawowe zadania, które rząd przyjął do realizacji w zaakceptowanych założeniach do projektu noweli ustawy o zasadach finansowania nauki.
W nowych przepisach zaproponowano rozwiązania, które mają znacząco usprawnić finansowanie polskiej nauki, powinny też zapewnić bardziej efektywną promocję wyników badań naukowych, poprawić dostęp do infrastruktury badawczej, a także jeszcze bardziej zwiększyć udział polskich naukowców w międzynarodowych projektach badawczych.
Przede wszystkim przewidziano regulacje, które umożliwią finansowanie inwestycji mających największe znaczenie dla badań naukowych w Polsce. Zostaną określone podstawy prawne, na podstawie których minister nauki ustali wykaz przedsięwzięć zaliczonych do Strategicznej Infrastruktury Badawczej, ujętych na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej.
Jednocześnie katalog zadań związanych z upowszechnianiem nauki zostanie tak doprecyzowany, aby środki finansowe były przeznaczane na działania najlepiej promujące osiągnięcia polskiej nauki. Chodzi też o wsparcie działań służących zwiększeniu dostępności polskich publikacji dla naukowców na świecie. To z kolei powinno skutkować wzrostem cytowalności polskich prac, zwłaszcza w czasopismach zagranicznych. Zaproponowano możliwość dofinansowania działalności statutowej zupełnie nowych jednostek naukowych tworzonych przez zespoły o dużym dorobku naukowym.
Zaplanowano budowę Systemu Informacji o Nauce, który ma funkcjonować w ramach systemu informatycznego POL-on. Będą w nim przetwarzane informacje na temat jednostek naukowych oraz ich osiągnięć naukowych i innowacyjnych, wdrożeniowych i innych. Chodzi o informacje o projektach badawczych, publikacjach, monografiach, patentach, wdrożeniach itp. Nowy system ułatwi nawiązywanie współpracy naukowej, co z kolei powinno skutkować lepszym zarządzaniem nauką, poprawą jakości badań naukowych i procedury recenzowania projektów. Dostęp do dużej części danych będzie otwarty nie tylko dla wszystkich pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych, ale także dla pozostałych obywateli.