| Autor: redakcja1

Tureckie czereśnie podbijają Europę

Turcja ma czwartą pozycję w globalnym eksporcie świeżych czereśni, po Chile, Hongkongu i USA, z 5-proc. udziałem.

Tureckie czereśnie podbijają Europę
Jak wynika z danych USDA, w sezonie 2018/2019 caÅ‚kowita produkcja czereÅ›ni w Turcji wyniosÅ‚a 440 tys. t (a wiÅ›ni 150 tys. t). Duży popyt eksportowy i wsparcie rzÄ…dowe pomagajÄ… Turcji osiÄ…gnąć wysokÄ… produkcjÄ™ i pozycjÄ™ w wysyÅ‚ce czereÅ›ni. W minionym roku eksport wyniósÅ‚ 75,3 tys. t, co oznacza 25,2% zwyżkÄ™ w porównaniu z rokiem poprzednim, ale 5% spadek w odniesieniu do rekordowego 2016 r.
 
Pomimo wahaÅ„ produkcji wiÅ›ni, Turcja pozostaje najwiÄ™kszym na Å›wiecie krajem produkujÄ…cym wiÅ›nie i czereÅ›nie. Obszar upraw stopniowo siÄ™ zwiÄ™ksza, ale przede wszystkim roÅ›nie wydajność z uwagi na nowe inwestycje, stymulowane zapotrzebowaniem na rynkach eksportowych. Turetycy rolnicy zastÄ™pujÄ… swoje starsze odmiany czereÅ›ni lub wiÅ›ni odmianami o wiÄ™kszej wydajnoÅ›ci, które speÅ‚niajÄ… specyfikacje rynków eksportowych. GÅ‚ównym rynkiem dla tureckich czereÅ›ni, generujÄ…cym przychody na poziomie ok. 162 mln USD, jest Rosja i Niemcy, przy czym każdy z krajów posiadaÅ‚ w 2018 r. po 32% udziaÅ‚u w tureckim eksporcie Å›wieżych czereÅ›ni, Irak - 17%, a nastÄ™pnie kraje skandynawskie po ok. 2% udziaÅ‚u. Co istotne, embargo rosyjskie, które dotknęło wiele tureckich produktów rolnych, nie odnosiÅ‚o siÄ™ do czereÅ›ni i Turcja aktywnie wykorzystaÅ‚a ten kierunek, zwiÄ™kszajÄ…c w minionym roku dostawy do Rosji o 67%.
 
GÅ‚ówna podaż tureckich czereÅ›ni jest dostÄ™pna zazwyczaj od ostatniego tygodnia maja do pierwszego tygodnia sierpnia, przy czym najwiÄ™ksze iloÅ›ci przypadajÄ… na czerwiec. Z uwagi na dobre warunki pogodowe, tureccy producenci czereÅ›ni w 2019 r. bÄ™dÄ™ mieli spore zbiory. CiepÅ‚a zima i wiosna przyspieszyÅ‚y wzrost owoców w caÅ‚ym kraju, a poczÄ…tek zbiorów w wiÄ™kszoÅ›ci regionów nastÄ…piÅ‚ dziesięć dni wczeÅ›niej niż zazwyczaj.
 
W bieżącym roku zapotrzebowanie na tureckie czereÅ›nie ze strony Europy Wschodniej jest wiÄ™kszy, z uwagi na obniżkÄ™ zbiorów czereÅ›ni w regionie, spowodowany przymrozkami wiosennymi. Dostawy na rynek Polski rozwijajÄ… siÄ™ szczególnie dynamicznie, co widać w ofercie sieci handlowych. Niemniej, tak duża podaż tureckich czereÅ›ni jest w tym sezonie maÅ‚o odczuwalna, z powodu ograniczonej produkcji krajowej.
 
Z kolei w Niemczech, gdzie oczekuje siÄ™ ponadprzeciÄ™tnych zbiorów, prognozy wskazujÄ… wzrost o 12%, producenci skarżą siÄ™ na bezpoÅ›redniÄ… konkurencjÄ™ nie tylko czereÅ›ni z Turcji, ale też z Hiszpanii, Grecji i WÅ‚och. Duża podaż czereÅ›ni powoduje presjÄ™ na zmniejszenie cen i wywoÅ‚uje niezadowolenie producentów. Co ciekawe, w Niemczech rekordowe zbiory czereÅ›ni notowano również w minionym roku, kiedy wyniosÅ‚y 44,2 tys. t, ale sezon byÅ‚ oceniany jako udany, bo zbiory byÅ‚y wczesne, a w basenie Morza Åšródziemnego opóźnione i nie konkurowaÅ‚y w tym samym czasie, tak jak to ma miejsce w obecnym sezonie.


Tagi:
źródło: