Jak podała FAMMU/FAPA na podstawie USDA, ponad 75% unijnych zbiorów jabłek pochodzi od głównych producentów tych owoców we Wspólnocie. Największy udział w ich wytwórstwie, który wyniósł 23% miała Polska. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Włochy – z 21% udziałem, Francja – 17%, Niemcy – 8% i Hiszpania – 6%.
USDA w ostatnim raporcie dokonała także podziału wielkości produkcji na: komercyjną i niekomercyjną. W przypadku tej pierwszej dane są zebrane na podstawie oficjalnych szacunków z sadów, które w sezonie 2013/2014 osiągnąły poziom 10,217 mln ton. Pozostała ilość, czyli blisko 1,2 mln ton to tak zwana produkcja niekomercyjna, czyli bazująca na danych z przydomowych ogródków oraz drzew umiejscowionych na łąkach i polach.
Analizując zbiory typowo komercyjne, największy spadek zaobserwowano w bieżącym sezonie na Węgrzech, gdzie zbiory uległy obniżce o 24%, a także w Niemczech – o 18%. Natomiast największy wzrost notowano w Chorwacji – o 140% i Wielkiej Brytanii – o 30% oraz Danii – o 28%.
Z prognoz ekspertów wynika, iż w analizowanym sezonie poziom konsumpcji jabłek w krajach Wspólnoty ukształtował się na poziomie 7,549 mln ton. Poza Hiszpanią, w której najchętniej spożywanym owocem są pomarańcze, w pozostałych państwach członkowskich, jabłka są najczęściej konsumowanymi owocami.
Z kolei dane szacunkowe dotyczące wolumenu eksportu jabłek z Unii wskazują na spadek wywozu do 1,51 mln ton wobec 1,57 mln w sezonie 2012/2013, kiedy to najwięcej tych owoców wysłano do Rosji – blisko 866 tys. ton oraz na Białoruś – ponad 143 tys. ton. Ponadto 97,9 tys. ton stanowiła sprzedaż do Algierii, po ponad 57 tys. ton – do Libii i na Ukrainę oraz 51 tys. ton do Kazachstanu.
W przypadku importu w bieżącym sezonie prognozy mówią, że do Unii zostanie sprowadzone 555 tys. ton jabłek wobec 564 tys. ton w sezonie poprzednim. Największe ilości zostaną sprowadzone z Chile, RPA, Nowej Zelandii, Brazylii i Argentyny.
Z kolei dane USDA dotyczące przetwórstwa wskazują, że w sezonie 2013/2014 przetworzonych zostanie około 2,95 mln ton jabłek, czyli mniej niż w roku ubiegłym. Zaś największymi unijnymi przetwórcami będą: Polska, Niemcy, Węgry, Włochy i Rumunia.