| Autor: redakcja1

Potencjał produkcji owoców w Polsce

Produkcja owoców w Polsce od 2013 r. przekracza 4 mln ton, choć z wyjątkiem 2017 r., kiedy w wyniku niesprzyjających warunków pogodowych zbiory wyniosły 3,2 mln ton, co stanowi około 10% wolumenu produkcji w Unii Europejskiej.

Potencjał produkcji owoców w Polsce
Temu wzrostowi sprzyjają zarówno relatywnie wysokie zasoby ziemi, jak i liczna grupa przedsiębiorczych producentów o wysokim poziomie wiedzy fachowej i marketingowej.

W krajowych zakładach przetwórstwa owoców wdrożone zostały nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dzięki temu zakłady przetwórcze spełniają wymagania sanitarne i techniczne gwarantujące wysoką jakość wytwarzanych przetworów owocowych.

Ważnym czynnikiem stymulującym rozwój krajowej produkcji owoców jest ich wywóz. W latach 2012–2017 wpływy uzyskiwane z eksportu owoców, tj. łącznie z reeksportem owoców południowych, kształtowały się na poziomie 0,6–0,7 mld euro w odniesieniu do 0,2 mld euro w pierwszych latach członkostwa Polski w UE. Największe przychody uzyskiwane są z wywozu jabłek. Następne miejsca pod kątem wartości sprzedaży zagranicznej zajmują: maliny, gruszki, borówka wysoka wraz z żurawiną, truskawki, wiśnie i czereśnie oraz śliwki. Mniejsze wpływy otrzymuje się ze sprzedaży zagranicznej moreli i porzeczek.


Tagi:
źródło: