Według danych odnotowanych w pierwszej połowie 2012 roku wielkość eksportu świeżych polskich owoców wyniosła 727 tys. ton i była o 62,3 procenta wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Największe znaczenie dla eksportu miały jabłka, które zostały wyeksportowane w ilości 616 tys. ton (77-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim).
Zmniejszeniu uległ natomiast wywóz truskawek, którego przyczyną były bardzo niskie tegoroczne zbiory owoców (-28 procent). Odwrotną tendencję odnotowano w przypadku eksportu świeżych malin (do 1,2 tys. ton).
O 13,7 procent wzrosła również sprzedaż zagraniczna przetworów owocowych. Największy udział w eksporcie miał koncentrat soku jabłkowego (wzrost 28-procentowy). Sprzyjała temu większa jego produkcja w poprzednim sezonie. Wpływ na wynik miało także wyższe zapotrzebowanie na przetwory owocowe w innych krajach, będące skutkiem braku wyższej podaży zagęszczonego soku jabłkowego oraz mrożonych soków owocowych na rynku europejskim.
Z danych wynika, że o 6 procent podniósł się także eksport mrożonek owocowych, przy jednoczesnym spadku ich produkcji w pierwszych sześciu miesiącach 2012 roku o 5,3 procenta.
Wzrost wielkości wywiezionych poza granice kraju owoców i przetworów przełożył się na zwiększenie jego wartości. Mimo spadku cen, owoce i przetwory pozostawały relatywnie drogie. Eksport świeżych owoców wyniósł 319 mln euro wobec 224 mln euro w pierwszym półroczu 2011 roku, natomiast przetworów owocowych – 508 mln euro, czyli o 24 procent więcej niż w ubiegłym roku.
Przewiduje się, że wraz ze wzrostem zbiorów jabłek oraz produkcji koncentratu jabłkowego w sezonie 2012/2013 zwiększy się wielkość ich eksportu. Niekorzystna produkcja poza granicami Polski przyczyni się do wzrostu cen oraz popytu na rynkach zagranicznych