Głównymi zaletami, które powodują, że wybierane są właśnie te gatunki są przede wszystkim szybsze wzrosty, małe rozmiary oraz coroczne plonowanie. Posiadają one także niższe wymagania glebowe oraz charakteryzują się większą odpornością na choroby. Wszystkie te czynniki sprawiają, iż producenci owoców bez zastanowienia przerzucili się właśnie na ich uprawę. Wymagają one jednak większej ilości zabiegów związanych z wydaniem zdrowych owoców. Przy wielkich areałach upraw nie jest to odstraszające, a sadownicy przyzwyczaili się już że w większości działalności gospodarczych nie da się obejść bez oprysków.
W dobie tak licznych rodzajów i odmian warto jednak nie zapominać o zaletach płynących z hodowania starych gatunków długowiecznych na silnie rosnących podkładach. Podstawowymi walorami są takie, że w porównaniu do upraw masowych, w jakich najczęściej wybierane są odmiany karłowate, drzewa silnie rosnące wymagają mniejszej ingerencji środków chemicznych. Są one mniej wymagające i odporniejsze, a kiedy się już rozrosną przez długi czas wydają owoce, przede wszystkim pozbawione chemii. O ile wcześniej wspomniane nowe krzyżówki są mniej żywotne i bardziej podatne na choroby, tak stare drzewa z zapomnianych sadów do dziś wydają smaczne i zdrowe owoce bez konieczności oprysków. Tak więc nadal wraca się do ich sadzenia, zwłaszcza w sadach przydomowych. Zaletą nie tyle produkcyjną, co ekologiczną starych drzew jest fakt ochrony przed erozją wietrzną i wodną, bowiem ich korony posiadają swój mikroklimat będący schronieniem dla małych organizmów żywych.
Istnieje wiele organizacji zajmujących się zachowywaniem odmian starych drzew. Trudnią się nawet odratowywaniem tych już rosnących, w zapomnianych niegdyś szeroko uprawianych regionach. Taką inicjatywę podjęło Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, którego efektem działań jest kolekcja starych odmian jabłoni w Chrystkowie. Od 1993 roku istnieje także Nadwiślański Park Krajobrazowy, dzięki któremu jeszcze bardziej można wspierać ochronę wszystkich walorów jakie posiadają stare gatunki drzew. Park dąży do odnowy na tym terenie starych sadów oraz odbudowy gatunków zagrożonych.
Najpopularniejszymi odmianami starych drzew owocowych wśród jabłoni są m.in. Kronselska, Oliwka Żółta (zwana inaczej papierówką) pochodzenia najprawdopodobniej Łotewskiego, Malinówka z Holandii czy też niemiecka jabłoń Boiken. Wśród gruszy są to Faworytka wyhodowana w Ameryce, francuska Paryżanka oraz belgijska odmiana Salisbury. Stare odmiany śliwek to Węgierka Zwykła pochodząca z Azji Mniejszej i Renkloda Althana pochodząca z Czech. Wśród czereśni trzema najpopularniejszymi starymi odmianami są niemiecka Büttnera Czerwona, Hedelfińska oraz Schneidera Późna. Jeśli chodzi o wiśnie to są dwa najpopularniejsze gatunki: Książęca wywodząca się z Anglii oraz Montmorency, zwana Goryczką Królewską, która pochodzi z Francji.