| Autor: mikolaj

I wiesz, co jesz - porzeczki

Nad rzeczką, opodal krzaczka... rosły porzeczki, ich cała masa. Mimo, że są drobne, trudne w zbiorze i je się je z wykrzywioną miną to warto to robić, bo zawierają wiele cennych wartości odżywczych. Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści, tym razem przybliżymy Wam porzeczki. Materiał dostaliśmy od jednego z naszych Czytelników - dziękujemy!

I wiesz, co jesz - porzeczki
Oprócz witaminy C w czarnej porzeczce jest też stosunkowo dużo witaminy P tzw. rutyny, która ułatwia przyswajanie witaminy C, uszczelnia naczynia krwionośne i działa przeciwstarzeniowo. Ponadto, występują w czarnych porzeczkach witaminy z grupy B, witamina A, biotyna (witamina H), witamina K oraz kwas foliowy. Owoce czarnej porzeczki są bogate także w sole mineralne tj. siarkę, magnez, fosfor, potas, żelazo, cynk, bor, jod, mangan i wspomniany już wapń.

Olejki eteryczne zawarte w czarnych porzeczkach nie tylko nadają im charakterystycznego zapachu ale także  pobudzają apetyt, wspomagają wydzielanie soków trawiennych, a błonnik reguluje pracę jelit i usprawnia działanie układu pokarmowego oraz przyspiesza przemianę materii.

Pektyny i mikroelementy neutralizują natomiast toksyny w jelitach oraz poziom cholesterolu we krwi, co zapobiega miażdżycy i zwalnia wchłanianie cukrów, co z kolei ma szczególne znaczenie dla cukrzyków.

W medycynie ludowej już od XV wieku stosowano soki, napary i wyciągi z czarnych porzeczek jako skuteczny środek na gorączkę, stany zapalne jamy ustnej i gardła, anginę oraz trudno gojące się rany i owrzodzenia, a także na reumatyzm i nadciśnienie.

Obecnie czarne porzeczki cenione są także ze względu na ich właściwości wzmacniające serce i poprawiające krążenie krwi oraz zmniejszające obrzęki. Nie tylko owoce, ale także liście tego owocu warto wykorzystywać, gdyż wyciągi z liści czarnej porzeczki pobudzają przesączanie w kłębkach nerkowych, hamują wchłanianie zwrotne w cewkach i tym samym działają moczopędnie. Wydalanie kwasu moczowego jest istotne przy schorzeniach pęcherza, nerek, kamicy dróg moczowych oraz dnie i chorobach gośćcowych. Natomiast garbniki zawarte w liściach czarnej porzeczki mają działanie ściągające i przeciwbiegunkowe. Z liści czarnej porzeczki można też robić okłady na rany po ukąszeniach owadów oraz w celu zatamowania krwawień.

Czarna porzeczka powinna znaleźć się w diecie ciężarnych i kobiet karmiących, gdyż tym pierwszym pomoże zredukować niektóre ciążowe dolegliwości np. zgagę, a tym drugim – wspomoże laktację. Osobom po antybitykoterapii oraz przemęczonym zaleca się spożywanie tego owocu ze względu na dużą zwartość wielu cennych makro – i mikroelementów, w celu uzupełnienia wyjałowionego organizmu o te składniki.

Nowozelandzcy naukowcy udowodnili, że epigalokatechina zawarta w czarnych porzeczkach, mająca silne działanie przeciwzapalne skutecznie zapobiega atakom astmy.

Czerwone porzeczki zawierają dużo żelaza, wapnia i witamin z grupy B. Białe i czerwone porzeczki różnią się od czarnych przede wszystkim ilością barwnika i zawartością antocyjanów. Natomiast podobnie jak czarne porzeczki zawierają dużo witaminy C, A, PP i E, soli mineralnych (potasu, miedzi, magnezu, żelaza i wapnia), cukrów i kwasów organicznych. Dzięki tym wszystkim składnikom mają właściwości uodparniające oraz korzystnie wpływają na wygląd skóry, zwłaszcza dzięki solom siarki i cynku zawartym w owocach porzeczek. Ponadto, czerwone porzeczki są zasobne w błonnik i pektyny, które regulują pracę jelit i przemianę materii. Pektyny obniżają także poziom cholesterolu we krwi, usuwają toksyny z organizmu oraz mają działanie przeciwnowotworowe. Działanie antyrakowe mają przede wszystkim
flawony i flawonoidy tj. kwarcetyna, mirycetyna i kampferol, które usuwają wolne rodniki, hamują powstawanie stanów zapalnych,a przez to także nowotworów.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: