Pochodzi ze środkowych i północno-wschodnich Chin. Gatunek znany tam od ponad 4000 lat. Brzoskwinie dzielimy na odmiany:
-
Prunus persica var. nucipersica syn. P. persica var. nectarina, czyli popularna nektarynka,
-
Prunus persica var. persica – brzoskwinia zwyczajna,
-
Prunus persica var.platycarpa – brzoskwinia płaskoowocowa, czyli tzw. ufo.
Brzoskwinia należy do owoców pestkowych. Smakuje wybornie zerwana prosto z drzewa, idealna na wszelkiego rodzaju przetwory (dżemy, konfitury, marmolady, kompoty). Możemy ją suszyć. Chętnie używana przez cukierników do dekoracji ciast, deserów.
Brzoskwinie w 90% składają się z wody, są niskokaloryczne (100 gram owocu to tylko 50 kcal). Świeże owoce są bogate w betakaroten, foliany i witaminy A, C, B1, B2, i B6 oraz niacynę. Zawierają też wiele cennych minerałów jak potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo i cynk. Stymulują produkcję czerwonych krwinek, wskazane przy anemii, chorobach nadciśnienia i przy wysokim cholesterolu. Brzoskwinie są pomocne w chorobie nerek i układu moczowego oraz w chorobie reumatycznej. Wzmacniają wzrok i poprawiają ogólny wygląd i koloryt skóry.
Nektaryna to odmiana brzoskwini zwyczajnej, różniąca się od brzoskwini skórką. Jej skórka jest gładka, błyszcząca. Nektaryny są bogatym źródłem witamin C, A, K oraz witamin z grupy B. Zawierają także magnez, wapń, potas, fosfor, cynk, żelazo. Wspomagają leczenie układu moczowego ze względu na ich właściwości zasadotwórcze i moczopędne. Nektaryny tak jak brzoskwinie chronią przed anemią, przyśpieszają procesy trawienia, regulują pracę układu pokarmowego.
Niektóre kultywary są uprawiane jako rośliny ozdobne, mają bardzo ciekawe kwiaty. Najbardziej znane ozdobne odmiany brzoskwiń to Alba Plena (odmiana o półpełnych kwiatach), Klara Meyer (odmiana o kwiatach w kolorze brzoskwini), Magnifica (odmiana o kwiatach ciemnoróżowych, pełnych), Versicolor (odmiana o półpełnych białych lub bladoróżowych kwiatach z czerwonymi paskami), Bonanza (odmiana o kwiatach pełnych w różowym kolorze).
Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy brzoskwinie z importu jak i te polskiej produkcji, pochodzące głównie z okolic Sandomierza. W tym roku pierwsze notowania brzoskwini krajowej rozpoczęliśmy 16 lipca. Na początku sezonu cena kształtowała się na poziomie od 3,50 do 5,00 zł/kg.
W ubiegłym roku pierwsze notowania cen brzoskwiń krajowych rozpoczęliśmy nieco później bo 24 lipca. Cena kilograma brzoskwiń na początku sezonu 2019 wynosiła od 2,50 do 4,00 zł.
W sierpniu (03-20.08.2020) cena brzoskwiń kształtowała się na poziomie od 2,00 do 5,00 zł/kg i przez ten okres była stabilna, od 21.08 do 24.08.2020 cena brzoskwiń wynosiła od 3,00 do 5,00 zł/kg.
W analogicznym okresie czasu w 2019 roku cena za kilogram brzoskwiń kształtowała się na poziomie od 2,00 do 4,00 zł. W dniach od 01-05.08.2019 cena wahała się od 2,00 do 3,50 zł/kg, od 06-26.08.2019 cena była stała, stabilna od 2,00 do 4,00 zł/kg.