Większa produkcja dotyczy wszystkich upraw oleistych, w tym słonecznika o około 13% do 9 mln ton, soi o 5% do 1,9 mln ton oraz rzepaku o około 35% do 1,4 mln ton. Polepszenie się sytuacji podażowej pozwoli na wzrost przerobu w sezonie 2013/2014, a także poprawi lokalną podaż oraz możliwości eksportowe dla olejów i śrut.
Wysyłka oleistych powinna również zwiększyć się w tym roku, chociaż może być ona hamowana przez wzrost potencjału przerobowego oraz wbrew spadkowi podatków eksportowych, co ma miejsce w wyniku porozumień z WTO. Eksport słonecznika prawdopodobnie będzie stabilny z uwagi na rosnącą konkurencję ze strony surowca pochodzącego z rejonu Morza Czarnego, w szczególności z Rumunii i Bułgarii, jak również na skutek ograniczonego popytu w UE oraz Turcji.
W sezonie 2013/2014 wysyłka rzepaku może się zwiększyć, chociaż będzie to nieznaczna zwyżka wobec krajowego przerobu. Do tej pory zebrano 0,43 mln ton rzepaku. Tymczasem eksport soi z Rosji powinien w omawianym sezonie wzrosnąć głownie za sprawa popytu generowanemu przez Chiny.