| Autor: redakcja1

Rynek roślin oleistych (lipiec 2013)

Globalne zbiory roślin oleistych w sezonie 2013/2014 zwiększą się o ok. 4,5% do 484,5 mln ton – podają Ewa Rosiak i Magdalena Bodył w 7 tegorocznym numerze Rynku Rolnego IERiGŻ-PIB.

Rynek roślin oleistych (lipiec 2013)
Stanie się tak za sprawą rekordowych zbiorów soi w Stanach Zjednoczonych i w Ameryce Południowej. Wzrośnie również produkcja rzepaku o 1,3% do 63,5 mln ton i nasion słonecznika o 8,4% do 38,9 mln ton. W związku z tym, powinna poprawić się sytuacja podażowo-popytowa na globalnym rynku nasion oleistych. Ponadto wzrośnie przerób, a zapasy zostaną odbudowane, co w rezultacie powinno się przełożyć na spadek ich cen.
 
W sezonie 2013/2014 cena rzepaku na rynku europejskim wyniesie 525 USD/tonę i będzie o 15% mniejsza niż w sezonie poprzednim. Przeciętna cena oleju rzepakowego zmaleje o 7% do 1100 USD/tonę, a cena śruty rzepakowej obniży się o 22% do 290 USD/tonę. Niemniej jednak zarówno ceny surowców jak i produktów oleistych nadal pozostaną na wysokim poziomie.
 
Całkowite zbiory rzepaku na terenie Unii Europejskiej szacuje się na 19,7 mln ton, tj. o 1,6% więcej niż przed rokiem. W tym przypadku oczekiwany jest wzrost zbiorów w Niemczech - o 14% do 5,5 mln ton oraz w Polsce - o 16% do 2,2 mln ton. Natomiast spadek spodziewany jest we Francji - o 11% do 4,9 mln ton i w Wielkiej Brytanii - o 26% do 1,9 mln ton.

Czytaj o cenach rzepaku na Gospodarz.pl
 
Niemniej jednak według przewidywań (z czerwca 2013 r.) ekspertek z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w III kwartale bieżącego roku średnia cena rzepaku w punkcie skupu powinna wynieść 1750-1800 zł/t, a zatem będzie o 8-10% mniejsza niż rok wcześniej. Jednakże przy cenie skupu pszenicy w granicach 800-850 zł/t, stosunek ceny rzepaku do ceny pszenicy będzie korzystny dla producentów rzepaku, co powinno ich zachęcić do zwiększenia obszaru upraw tej rośliny pod zbiory w przyszłym roku.

Śledź ceny zbóż i rzepaku na Gospodarz.pl
 
W tym roku prawdopodobnie obniży się deficyt handlu zagranicznego roślinami oleistymi, chociaż i tak będzie wysoki. Większe zbiory oleistych oznaczają także wzrost eksportu rzepaku, oleju i śruty rzepakowej, a także margaryn.
 
Ponadto, Ewa Rosiak i Magdalena Bodył przewidują równolegle wzrost importu śrut oleistych i olejów roślinnych, z uwagi na rosnący krajowy popyt na pasze wysokobiałkowe oraz biopaliwa. Z kolei mniejszy może okazać się zakup nasion oleistych oraz margaryn.


Tagi:
źródło: