| Autor: redakcja1

Handel śrutą rzepakową w pierwszym półroczu 2014 r.

W strukturze zużycia wysokobiałkowych surowców paszowych w Polsce dominują śruty roślin oleistych, pośród których największe znaczenie od lat ma śruta sojowa – podaje Bank BGŻ.

Handel śrutą rzepakową w pierwszym półroczu 2014 r.

Zużycie śrut w Polsce


Jak wynika z danych IERiGŻ, jej udział w konsumpcji śrut łącznie w trakcie ostatnich 3 sezonów wynosił 55-65%. Udział śruty rzepakowej był w granicy 20-24%, a słonecznikowej - 14-20%.
 
W odniesieniu do śruty rzepakowej, jej krajowa produkcja jest znacznie wyższa niż zużycie. Według wyliczeń IERiGŻ, w ostatnich 3 latach produkcja tego surowca w Polsce kształtowała się na poziomie 1-1,2 mln t. Z tego ok. 50% każdego roku kierowana była na eksport.
 

Eksport śruty rzepakowej
 

Jak wynika ze wstępnych danych handlowych, opublikowanych przez MRiRW, w I półroczu 2014 roku wysyłka śruty rzepakowej wyniósł blisko 280 tys. t. W porównaniu z analogicznym czasem w 2013 roku wolumen wywozu wzrósł o 35%. Jednak z uwagi na zniżkę cen, wartość eksportu zwiększyła się sporo mniej, bo o 18% w skali roku osiągając tym samym 70,7 mln euro.
 
Do czołowych odbiorców śruty rzepakowej w omawianym okresie należały Hiszpania, Niemcy i Irlandia odpowiednio z 28%, 24% oraz 11% udziałem w kontyngencie polskiej wysyłki.
 

Import śrut rzepakowej
 

Jeżeli chodzi o import śruty rzepakowej do naszego kraju, w poprzednich latach jego skala była relatywnie nieznaczna w zestawieniu z wolumenem eksportu. W I połowie 2014 roku zakup tego surowca wyniósł 50,3 tys. t w stosunku do 39,3 tys. t przed rokiem.
 
Do głównych dostawców śruty do Polski kraju należały Niemcy, gdzie ich udział w imporcie wyniósł 38%, Brazylia - 16% oraz Białoruś - 15%.


Tagi:
źródło: