Notowania rzepaku
Rzepak podążał za zwyżką notowań soi, które uległy obawom o perspektywy wywozu śruty sojowej z Argentyny. Szacunki letnich zbiorów rzepaku zakładają poziom 21,3-22 mln ton, a zatem poniżej zeszłorocznych 22,3 mln ton. Marża przetwórcza dla rzepaku nie jest zbyt atrakcyjna. Na rynku rzeczywistym podrożała większość surowców oleistych, ale poza rzepakiem z Kanady. Nadzwyczajnie zdrożały również śruty z uwagi na perspektywy niższej podaży śruty sojowej z Argentyny.
Notowania Canoli
Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na maj br. w ostatnim tygodniu staniała 1,4% do 515,6 CAD/t. Po środowych wzrostach i największej wartość notowań od 2 tygodni, a Canola podążała za umocnieniem cen soi w Chicago, w czwartek uczestnicy rynku realizowali zyski. Poza tym stan upraw rzepaku w Zachodniej Kanadzie poprawił się za sprawą deszczów.
Notowania soi
Na giełdzie towarowej w Chicago majowy kontrakt terminowy na soję w obrębie tygodnia wahał się, aby do czwartku zwiększyć wartość o 0,8% do 396,7 USD/t. Kontrakty na dalsze terminy cechowały niższe zwyżki, tym mniejsze im bardziej jest oddalona w czasie realizacja kontraktu.
W środę śruta sojowa w kontrakcie na lipiec br. wzrosła do poziomu najwyższego od 17 miesięcy na fali obaw o jej potencjał eksportowy z Argentyny, co przełożyło się na notowania soi.
W centrum uwagi była jakość śruty sojowej w Argentynie po kwietniowych deszczach, co wpłynie na poziom wywozu zwłaszcza śruty z tego kraju. Ostatnio giełda w Buenos Aires utrzymała prognozy zbiorów soi w granicy 56 mln ton, jednak dalej spekuluje się ubytki. Straty w Argentynie mogą przyczynić się do dalszego umocnienia notowań soi i kontynuacji zwyżkowej tendencji.