Jak wynika z kwietniowej informacji USDA w sezonie 2013/14 Polska odnotowała rekord w produkcji nasion rzepaku na poziomie 2,8 mln ton (2,6 mln ton wg GUS). Zdaniem Agnieszki Słodowej z PSPO taki wynik uzasadniałby ogromny eksport nasion, jaki ma miejsce od początku bieżącego sezonu.
Wg Sparks w okresie lipiec 2013 - 1 luty 2014 za granicę wyjechało już ponad 680 tys. t rzepaku. Do sukcesu przyczynił się zarówno większy areał uprawy jak i wyższe plony.
Areał rzepaku w Polsce osiągnął 1 mln ha, choć w ostatnich dwóch latach areał uprawy był niższy ze względu na straty zimowe i niekorzystne warunku atmosferyczne panujące w okresie rozwoju roślin.
Wśród czynników, które doprowadziły do zwiększenia produkcji rzepaku w Polsce USDA wymienia:
- wyższe średnie ceny rzepaku w 2012 r. korzystną relację cenową rzepaku vis-à-vis pozostałe oziminy (rzepak : pszenica),
- większe zapotrzebowanie z krajów UE,
- zwiększające się zapotrzebowanie ze strony przemysłu biopaliwowego,
- uzyskane większe plony dzięki poprawie agrotechniki.
Szacuje się, że w sezonie 2014/15 areał zasiewów zmniejszy się o ok. 10% ze względu na obniżenie cen rzepaku, co mogło spowodować, że część gospodarzy zdecydowała się na uprawę zbóż.
Zdaniem PSPO w sezonie 2014/15 przerób pozostanie na stabilnym poziomie 2013 roku, ponieważ popyt ze strony przemysły biopaliwowego jest dalej silny, a Narodowy Cel Wskaźnikowy znajduje się na takim samym poziomie jak w ubiegłym roku.
źródło: Gospodarz.pl/Oil Express nr 9-II, Agnieszka Słodowa na podst. USDA, foto:
Gospodarz.pl