| Autor: redakcja1

Mniejszy światowy eksport śruty sojowej

W pierwszych 8 miesiącach sezonu 2012/2013 nastąpił dosyć duży spadek światowego eksportu śruty sojowej w porównaniu z analogicznym okresem w sezonie 2011/2012 – informuje Bank BGŻ.

Mniejszy światowy eksport śruty sojowej
Jak wynika z danych przedstawionych przez Oil World, od października 2012 r. do końca maja 2013 r. wywóz śruty sojowej z Argentyny, Brazylii, Stanów Zjednoczonych oraz Indii osiągnął poziom 32,16 mln t. W porównaniu do tego samego okresu w sezonie wcześniejszym obniżył się o ponad 10%, czyli o blisko 4 mln t.
 
W omawianym czasie najwięcej śruty sojowej wyeksportowała Argentyna. Szacuje się, że od w tym okresie wysłano za granicę 13,2 mln t surowca. Wynik ten jednak był aż o 23% mniejszy w porównaniu z tym samym okresem sezonu wcześniejszego. W maju tego roku eksport argentyńskiej śruty wyniósł 2,75 mln t, co oznacza najniższy poziom dla tego miesiąca odnotowany w ciągu ostatnich 3 lat. Strajki rolników i pracowników portowych będą utrudniać czy wręcz hamować eksport surowca także w czerwcu.
 
Drugim największym dostawcą śruty sojowej na rynek światowy w pierwszych 8 miesiącach tego sezonu były Stany Zjednoczone. W analizowanym okresie kraj ten wyeksportował ok. 8,1 mln t tego surowca wobec 6 mln t rok wcześniej. Pomimo coraz bardziej napiętego bilansu soi i śruty w tym kraju, eksport surowca w ostatnich miesiącach utrzymywał się na stosunkowo wysokim poziomie. Utrzymaniu wysokiego popytu sprzyjały niewystarczające dostawy śruty z Argentyny i Brazylii.
 
Natomiast największym importerem śruty sojowej w analizowanym przedziale czasowym była Azja, gdzie trafiło ok. 12,5 mln t surowca wobec 12,7 mln t w analogicznych miesiącach w sezonie poprzednim.
 
Kraje unijne zaimportowały 11,9 mln t surowca od października 2012 r. do końca maja 2013 r. W porównaniu z sezonem poprzednim wielkość ta była mniejsza o blisko 25%, czyli o 3,5 mln t. W maju br. import śruty sojowej do Wspólnoty wyniósł 1,9 mln t w stosunku do 2,3 mln t rok wcześniej. Mimo wzrostu unijnego importu samej soi oraz jej przerobu, niedobór śruty oddziaływał w kierunku wzrostu jej cen.


Tagi:
źródło: