| Autor: redakcja1

Handel rzepakiem i jego produktami

Eksport nasion i śrut oleistych w czasie siedmiu miesiącach br. był większy, a olejów roślinnych i margaryn mniejszy niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku.

Handel rzepakiem i jego produktami
W imporcie zmniejszył się jedynie przywóz śrut oleistych, a pozostałych produktów oleistych wzrósł. Od stycznia do lipca br. wysłano: więcej o 19% do 171 tys. ton nasion oleistych, w tym rzepaku o 8% do 125 tys. ton, mniej o 73% do 88 tys. ton olejów roślinnych, w tym oleju rzepakowego o 78% do 69 tys. ton, śrut oleistych więcej o 19% do 347 tys. ton, w tym śruty rzepakowej o 14% do 302 tys. ton i margaryn mniej o 10% do 66 tys. ton.
 
W tym samym czasie przywieziono: śrut oleistych mniej o 5% do 1688 tys. ton, olejów roślinnych więcej o 16% do 419 tys. ton, w tym oleju rzepakowego o 13% do 103 tys. ton, nasion oleistych o 39% do 437 tys. ton, w tym rzepaku o 38% do 274 tys. ton oraz margaryn o 6% do 50 tys. ton.
 
Jak podaje Magdalena Bodył i Ewa Rosiak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w pierwszych ośmiu miesiącach br. na rynku tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, jak i wielu innych grup produktów żywnościowych przeważały zwyżki cen. Ich średniomiesięczna dynamika była większa niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku.
 
Spośród wszystkich rodzajów tłuszczów najszybciej zwiększały się ceny masła, w ślad za rosnącym popytem i bardzo dużą zwyżką jego cen na europejskim i globalnym rynku. W pierwszych ośmiu miesiącach br. średni poziom cen detalicznych tłuszczów roślinnych był wyższy o 2,7%, a tłuszczów zwierzęcych o 23,6% niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, przy wzroście cen całej żywności w sumie z napojami bezalkoholowymi o 3,7%.
 
Wzrosty cen wszystkich rodzajów tłuszczów roślinnych i zwierzęcych były większe niż stopa inflacji dla ogółu towarów i usług, która wyniosła 1,9%. W porównywanych okresach margaryny i oliwa z oliwek podrożały po 2,9%, a oleje roślinne o 2,4%. Tłuszcze roślinne potaniały wobec masła i „pozostałych tłuszczów zwierzęcych”, dla których zwyżki cen były większe i wyniosły odpowiednio 25,2% i 5,4%.


Tagi:
źródło: