Bardzo dobre doniesienia z terenów upraw soi w Ameryce Południowej (zapowiada się rekordowy areał zasiewów) ustabilizowały ceny soi w Chicago. W skali tygodnia grudniowa seria na soję straciła nawet na wartości o blisko 1%. Liderem spadków okazał się kanadyjski rzepak. Canola (seria najbliższa) ustanawiała w ubiegłym tygodniu historyczne minima tej serii, tracąc w skali tygodnia 3,8%.
Na zamknięciu tygodnia canola w serii najbliższej była najtańsza od końca września 2010 roku. W ubiegłym tygodniu StatsCan podniósł produkcję rzepaku w Kanadzie do rekordowych 18 mln t.
W piątek ceny rzepaku znajdowały się pod presją spadków soi i canoli. W skali tygodnia lutowa seria na rzepak osłabiła się na Matif o blisko 1% do 374,5 euro/t – najniżej od 20-go listopada.
Śledź notowania oleistych na Gospodarz.pl
Notowania z piątku (6.12.2013):
Rzepak (MATIF). Rzepak (seria lutowa) zamknął piątkowe notowania na poziomie o 3,0 euro/t niższym niż na sesji poprzedzającej (-0,8%) i wyceniany był na 374,5 euro/t.
W skali ubiegłego tygodnia seria lutowa osłabiła się o 0,9% (-3,5 euro/t).
W skali listopada lutowa seria na rzepak umocniła się o ledwie o 2,5 euro/t (+0,7%).
Czytaj o cenach rzepaku na Gospodarz.pl
Canola (WINNIPEG). Canola (seria styczniowa) zamknęła piątkowe notowania na poziomie o 9,1 cad/t niższym niż na sesji poprzedzającej (-1,9%) i wyceniana była na 471,9 cad/t.
W skali ubiegłego tygodnia seria styczniowa osłabiła się o 3,8% (-18,7 cad/t).
W skali listopada styczniowa seria na canolę umocniła się o ledwie o 5,6 cad/t (+1,2%).
Soja (CBOT). W piątek styczniowa seria na soję osłabiła się o 0,2% (-1,0 usd/t) i wyceniana była na koniec dnia na 487,3 usd/t.
W skali tygodnia seria styczniowa osłabiła się o 4,0 usd/t (-0,8%).
W skali listopada styczniowa seria na soję podrożała o 6,25 usd/t (+4,4%).
Czytaj o cenach soi na Gospodarz.pl
źródło: Gospodarz.pl/e-WGT, autor: Andrzej Bąk, foto:
Gospodarz.pl