Komisja Europejska uruchomiła ideę umowy wielostronnej pomiędzy wiodącymi, pozaunijnymi rynkami produkcji ekologicznej w nowym „Planie Działania”, co towarzyszyłoby strategii legislacyjnej ogłoszonej 24 marca 2014 roku – zauważa FAMMU/FAPA.
W związku z tym, prognozuje się zbieżność procedur regulacyjnych i standardów produkcji, która ma być osiągnięta pomiędzy UE, a wiodącymi rynkami produkcji ekologicznej i powinna doprowadzić do zbliżenia w kwestiach doradztwa i systemu kontroli.
Działania te mają za zadanie ułatwić i zorientować na eksport unijną produkcję ekologiczną. Ten składający się z 12 stron dokument opublikowany 24 marca tego roku zawiera szereg działań Komisji, które mają na celu wspieranie wzrostu sektora ekologicznego, zadowolenia konsumentów oraz intensyfikacji badań w dziedzinach prowadzących do innowacji, w tym również wznowienie badań nad produkcją roślin wysokobiałkowych, zapewnieniem podaży nasion ekologicznych oraz hodowlą.
Autorzy planu działania uważają, że jest pole do poprawy koordynacji funduszy badań w sektorze w perspektywie 2020 roku z potencjalnym zaangażowaniem branży poprzez Europejskie Partnerstwo dla Innowacji dla Produktywności w Rolnictwie i Zrównoważenia – EIP. Przegląd postępów nowego „Planu działania” ma być przeprowadzony w 2020 roku.
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA na podst.: Agra Facts No 24-14 foto:
sxc.hu