Zdrowe odżywianie a fast food

Wiele czynników i przeprowadzonych dotąd badań wskazuje, że jedzenie typu fast food jest niezdrowe i ma niekorzystny wpływ na nasz organizm. Skoro o tym wiadomo, to dlaczego jednak nadal nas kusi? Brak wolnej chwili, życie w pośpiechu i codzienny stres przyczyniają się do niezdrowego trybu życia. Niestety, XXI wiek to czas szybkiego rozwoju, wskutek czego sięgamy po śmieciowe posiłki. Jak sama nazwa wskazuje, fast food - ma być szybko, prosto i bezproblemowo.

Zdrowe odżywianie a fast food
Jak zauważyli dietetycy, w ostatnich latach Polacy coraz częściej zwracają uwagę na zdrowy tryb życia i odpowiednią dietę. Niestety, bardzo często teoria głosi jedno, a w praktyce tego nie stosujemy.
 
Wiedza jest, jak najbardziej. Jednak wiedza a praktyka to zupełnie co innego. Są ludzie, którzy nawet nauczają, jak się zdrowo odżywiać, natomiast sami nie mają czasu na to, by sobie przyrządzić zdrowy posiłek. Tutaj problem bardziej polega na braku czasu, jesteśmy zabieganym społeczeństwem, pracujemy po 12–13 godzin dziennie, nie potrafimy do końca zadbać o siebie – zaznaczyła Grzesik.
 
33% osób spożywających posiłki fast food częściej sięgają po słodkości oraz napoje gazowane. Nie są dla nich znane pojęcia kojarzone ze zdrowym odżywianiem, jak np. witamina D3, Omega3, gluten, stewia czy też olejki konopne.
 
– Polacy nie do końca doceniają rolę zdrowego odżywiania. Ignorują to na co dzień. Tymczasem te wykształcone nawyki, które powtarzamy, one powodują, że dopiero w dłuższym czasie będziemy obserwować efekty, np. jeśli jemy dobre śniadanie przez pół roku, rok – nie od razu. Brak tych natychmiastowych efektów powoduje, że wybieramy łatwiejszą drogę - wyjaśniła.

Zdrowe odżywianie się nie zmusza nas do wyrzeczeń i rezygnowania w pełni ze smacznych posiłków. Trzeba zaznaczyć, że to właśnie, tzw. "śmieciowe jedzenie" dostarcza nam wiele mniej przyjemności, a przede wszystkim zatruwa nasz organizm.

- Zdrowe jedzenie nie wymaga czasu, koktajl możemy przygotować wrzucając gotowe składniki do blendera, to jest kwestia 3–4 minut i mamy gotowy posiłek. Bardziej chyba kwestia tego, że trzeba te świeże produkty zdobyć, trzeba o tym wcześniej pomyśleć, czyli skupić swoją uwagę na tym – podkreśliła Pani rzecznik.

 
Gdy jesteśmy głodni, mamy ochotę na szybkiego hamburgera czy też hot-doga, powinniśmy mieć na uwadze, że nie dostarczą nam one absolutnie żadnych wartości odżywczych, a już na pewno nie wpłyną korzystnie na nasze zdrowie. Jednak drugą stroną medalu jest fakt, że społeczeństwo jednak coraz rzadziej sięga i decyduje się na niezdrową żywność na rzecz, tzw. fast foodów zdrowych.
 
W Polsce możemy spotkać coraz więcej takich miejsc, w których możemy dostać zdrowe jedzenie, nawet na stacji benzynowej można kupić kanapkę pełnoziarnistą z twarożkiem albo sałatkę. Chodzi o to, żeby jedzenie było szybko podane – zaznaczyła w rozmowie.


Tagi:
źródło: