Wskaźnik cen produktów mlecznych FAO najwyżej od stycznia 2023 roku

Z grudniowego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że międzynarodowe ceny nabiału rosły w listopadzie czwarty miesiąc z rzędu. Od początku tego roku wskaźnik cen artykułów mlecznych FAO wzrósł o 18 procent do 139,9 punktu w listopadzie. Ceny światowe masła wzrosły czternasty z rzędu miesiąc, osiągając nowy rekordowy poziom.

Wskaźnik cen produktów mlecznych FAO najwyżej od stycznia 2023 roku
Listopadowy poziom wskaźnika jest wyższy o 0,9 punktu (0,6 procent) w porównaniu z październikiem i 23,4 punktu (20,1 procent) w porównaniu z wartością sprzed roku.
 
W listopadzie najmocniej wzrosły ceny mleka w proszku

Międzynarodowe notowania dotyczące mleka w proszku, w szczególności mleka pełnego w proszku, odnotowały największy wzrost, spowodowany odbiciem globalnego popytu i sezonowym spadkiem produkcji mleka w Europie Zachodniej, co zrekompensowało rosnącą sezonową produkcję mleka w Oceanii.

Światowe ceny masła rosły trzynasty miesiąc z rzędu

Ceny światowego masła wzrosły czternastym z rzędu miesiącem, osiągając nowy rekordowy poziom ze względu na silny popyt wewnętrzny i międzynarodowy w związku z napiętymi zapasami, szczególnie w Europie Zachodniej. Wzrosły również ceny serów, odzwierciedlając ograniczoną dostępność, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na dostawy spot.
 

Rosną ceny mleka i masła w Polsce

Dane MRiRW pokazują, że krajowe ceny skupu mleka rosną od sierpnia tego roku po zaliczeniu wielomiesięcznego dołka w okresie czerwiec-lipiec. Niestety dane miesięczne kończą się na październiku tego roku z ceną średnią miesięczna na poziomie 223 zł/100 l klasy extra.

Ceny masła w kraju są najwyższe przynajmniej od 2020 roku (tyle obejmują dane MRiRW). W skali roku masło podrożało o 39% do 3850,26 zł/100 kg - stan na 25.11.2025.
 


Tagi:
źródło: