W listopadzie ceny masła w UE dalej malały

Ceny masła w Unii Europejskiej spadają od lipca 2014 roku – podaje FAMMU/FAPA.

W listopadzie ceny masła w UE dalej malały

Ceny masła w Niemczech i Holandii

Jednakże na rynku największego importera masła z Polski, którym są Niemcy, ceny tego tłuszczu aktualnie utrzymują się na poziomie mniejszym niż w Polsce. Na rynku największego unijnego producenta ceny masła w połowie listopada osiągnęły granicę 2,98 EUR/kg, czyli to o 2,46% mniej niż przed miesiącem.

 
W odniesieniu do innego potentata, tj. Holandii zaobserwowano minimalny wzrost. W związku z tym w dniu 23 listopada 2014 r. ceny utrzymywały się na poziomie 2,99 EUR/kg i były o 0,67% wyższe niż przed miesiącem. Zarówno w przypadku Niemiec, jak i Holandii ceny masła w listopadzie były o 27% mniejsze niż przed rokiem.
 
Pomimo dynamicznych spadków, jakie notowane były w ostatnich tygodniach w odniesieniu do cen masła w USA, aktualnie średnia cena tony masła z Unii jest na sporo mniejszym poziomie niż u jednego z czołowych konkurentów Wspólnoty, a więc o 15,1% mniej.
 
Utrzymują się dużo niższe ceny masła eksportowanego z państw Oceanii, czyli Nowej Zelandii i Australii, do portów Europy płn. (baza fob), które są uznawane za ceny globalne. Cena tony masła z UE sporo je przewyższa, bo o 666 EUR za tonę w połowie listopada).

Produkcja masła w UE

Znacznie większe ceny masła niż przed rokiem, jakie utrzymywały się w pierwszym kwartale 2014 roku przyczyniły się do tego, że produkcja mlecznego tłuszczu w UE po dziewięciu miesiącach tego roku była na poziomie niż rok wcześniej. Jak wynika z danych KE, w obrębie pierwszych trzech kwartałów 2014 roku produkcja masła w UE wzrosła o 4,1% w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku

Eksport masła

Dużo dynamiczniej zwiększa się wysyłka masła poza UE. W pierwszych dziewięciu miesiącach obecnego roku poza granice UE dostarczono o 24% więcej masła niż w tym samym czasie 2013 roku, dla porównania jeszcze w 2013 roku notowano zaledwie 0,3% wzrost w skali roku.



Tagi:
źródło: