Niniejszy program wprowadzono w 2008 roku, choć nigdy nie był używany. Obecnie USA boryka się dużą nadprodukcją cukru. Do tego jeszcze dochodzi bezcłowy i wysoki import z Meksyku w ramach NAFTA.
Nadpodaż powoduje spadek cen będących aktualnie na poziomie, który uruchamia system dopłat, mający rekompensować niskie ceny. Jak wynika z danych amerykańskiego ministerstwa rolnictwa USDA, systemem pożyczek może być objęte prawie 780 tys. ton.
Pierwsze terminy uruchomienia zgodnie z ustawą tego wsparcia upływają z końcem sierpnia i września 2013 roku. Zakupić cukier z rynku i sprzedać go ze stratą do produkcji bioetanolu jest bardziej opłacalne niż finansowe wsparcie branży i dlatego zdecydowano się na wykorzystanie mechanizmu elastyczności surowcowej.
Spadają ceny kukurydzy, czyli głównego surowca do produkcji bioetanolu w USA. Niemniej jednak część analityków uważa, że skup cukru musi ruszyć natychmiast, gdyż inaczej będzie za późno i nie będzie się opłacać producentom bioetanolu przerabiać cukru.
Z tony cukru można wyprodukować około 135 galonów bioetanolu, czyli około 511 litrów. W efekcie na rynku może pojawić się około 138-230 mln litrów biopaliwa z cukru, co nie powinno mieć pływu na ten sektor. Produkcja bioetanolu z kukurydzy wynosi rocznie około 13 mld galonów, tj. około 49 mld l.