Światowy rynek artykułów mlecznych

Druga połowa to powolna stabilizacja na światowym rynku, a to z powodu większej produkcji w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Argentynie czy w Oceanii. Niemały wpływ na obecne ceny miał także mniejszy popyt na te przetwory ze strony Chin oraz Rosji.

Światowy rynek artykułów mlecznych

Jak wykazują dane, w ciągu dwóch pierwszych tygodni listopada bieżącego roku, o blisko 6 procent spadły ceny masła w stosunku do ostatniego tygodnia października tego roku. W związku z tym za tonę tego produktu płacono 3600-4500 dolarów.


Również stawki za mleko w proszku zaczęły się normować, co w omawianym czasie znalazło przełożenie na kwotę 3200-3500 dolarów za tonę w przypadku odtłuszczonego mleka w proszku, czyli mniej więcej tyle samo jak pod koniec października. W analizowanym okresie o 3 procent zwiększyły się ceny pełnego mleka w proszku, czyli do granicy 3400-3800 złotych za tonę.


W okresie od stycznia do września ustabilizował się także rynek serów. Jedynie Rosja zwiększyła o niemal 38 procent wolumen importowy świeżego sera, a więc do granicy 25,8 tysiąca ton. Najwięcej, bo aż o 114 procent wzrósł eksport serów francuskich. Zaraz za nimi uplasowały się Niemcy i Włochy ze zwyżką o blisko 57 procent w rocznym zestawieniu. Jeśli chodzi o Polskę, to na rosyjski rynek trafiło o 51 procent więcej tych produktów w odniesieniu do roku wcześniejszego.



Tagi:
źródło: