W ubiegłym miesiącu, indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 191,5 punktu i znalazł się tym samym na najniższym poziomie od września 2010 roku - informują eksperci FAMMU/FAPA.
Ceny olejów roślinnych
Spadek cen olejów roślinnych (-2,8%) sprowadzający go do najniższego poziomu od 2009 roku spowodowany był głównie przez zniżki cen oleju palmowego, które spadają w związku z wysokim poziomem produkcji w skali światowej w połączeniu z niskim popytem importowym. Ponadto wyższe niż zakładano plony soi w USA i duża dostępność oleju rzepakowego dodatkowo wpływają na spadki indeksu.
Ceny zbóż
2,5% spadek indeksu cen zbóż jest w kontynuacją zniżkowej tendencji obserwowanej na tym rynku od maja ubiegłego roku. W dużej mierze jest to efektem znacznego wzrostu produkcji i dużej dostępności eksportowej pszenicy i kukurydzy. Nawet ceny ryżu, które w ostatnich miesiącach rosły, we wrześniu odnotowały zniżkę, co odzwierciedla nasilającą się konkurencję głównych eksporterów w związku ze zbliżającymi się zbiorami.
Ceny mięsa
Stabilizacja indeksu cen mięsa na historycznym, rekordowym poziomie może wskazywać, że osiągnięto już szczyt. Podczas gdy ceny wołowiny rosły, głównie w Australii (gdzie redukcja stada przyczyniła się do zmniejszenia dostaw eksportowych), ceny drobiu były stabilne, a notowania wieprzowiny i mięsa owczego nieco spadły.
Jak przypomina FAMMU/FAPA indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP oraz serów. Ostatnie zmiany jakie miały miejsce w technologii obliczania tego indeksu wykluczyły z niego ceny kazeiny z powodu braku wiarygodnych danych. Został rozszerzony natomiast zasięg geograficzny indeksu – przez dodanie nowych notowań cen masła, OMP i PMP.
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA na podstawie danych FAO, foto:
sxc.hu