Ceny przetworów mleczarskich
Indeks produktów mleczarskich zmalał o 2,3% za sprawą dużej podaży mleka na półkuli północnej i prognozy większej produkcji w Oceanii, co sugeruje zwiększenie się zaopatrzenia na rynku sera i masła.
Jeszcze bardziej straciły oleje, bo 6,2%, gdzie olej palmowy taniał za sprawą poprawy perspektyw produkcyjnych w Południowowschodniej Azji i mniejszego popytu na świecie, olej sojowy stracił na wartości z uwagi na prognozy większych zbiorów w Południowej Ameryce i USA.
Natomiast indeks cukru FAO spadł w skali miesiąca w marcu 2017 roku aż o 10,9% do 256,6 punktów. Rok do roku indeks jest większy o 17,1%. Po podwyżkach w dwóch pierwszych miesiącach przyszedł bardzo wyraźny spadek. Za zniżkami przemawiały słaby popyt globalnie i prognozy większej produkcji cukru w Brazylii, związane między innymi ze spadkiem produkcji bioetanolu z trzciny cukrowej.
W sektorze mięsnym wzrosły ceny wołowiny i wieprzowiny. Wołowina drożeje z uwagi na odbudowę stada bydła w Australii i ograniczenia podaży eksportowej. Zwyżka notowań wieprzowiny jest efektem wzmożonego popytu ze strony krajów azjatyckich, zwłaszcza Chin. Na rynkach drobiu i mięsa owczego sytuacja popytowo-podażowa jest obecnie zrównoważona, a ruchy cenowe niewielkie.
Marcowy spadek notowań zbóż jest odzwierciedleniem obfitej podaży kukurydzy po zakończonych zbiorach w Ameryce Płd. i zwiększonej konkurencji na rynkach eksportowych. Do zniżki cen przyczyniły się również prognozy wysokiej produkcji pszenicy w nowym sezonie z uwagi na poprawę warunków pogodowych w głównych regionach upraw. Ceny zbóż są obecnie zbliżone do tych z marca 2016 r.