Spada spożycie ziemniaków
Jak zauważa Wiesław Dzownkowski z IERiGŻ, następuje powolny wzrost spożycia przetworów ziemniaczanych, makaronów i produktów makaronowych, będących podstawowymi substytutami ziemniaków, przy równocześnie malejącej konsumpcji ryżu, kasz i ziemniaków. Zniżkowego trendu spożycia ziemniaków nieprzetworzonych w sezonie 2014/2015 nie zahamował ani głęboki spadek cen detalicznych, ani poprawa jakości ziemniaków.
Bilansowa konsumpcja ziemniaków świeżych obniżyła się do 84,4 kg w przeliczeniu na mieszkańca, a zatem to mniej o 1,3 kg - 1,5% w porównaniu z sezonem 2013/2014. Z kolei konsumpcja przetworów ziemniaczanych w ekwiwalencie ziemniaków wzrosła do 16,6 kg/mieszkańca, a zatem o 0,2 kg - 1,2%. Łączne bilansowe spożycie ziemniaków nieprzetworzonych i ich przetworów zmalało o 1 kg do 101 kg/mieszkańca, w porównaniu z sezonem poprzednim.
Według szacunków IERiGŻ, w sezonie 2015/2016 zniżkowy trend konsumpcji ziemniaków nieprzetworzonych pogłębi się, na co wskazuje wyraźne obniżenie tegorocznych zbiorów zarówno w Polsce, jak i w innych krajach unijnych, co będzie skutkować znaczącym wzrostem cen ziemniaków krajowych i importowanych. Bilansowe spożycie ziemniaków świeżych prawdopodobnie zmniejszy się do 80 kg w przeliczeniu na mieszkańca, a więc o 5% w odniesieniu do sezonu 2014/2015. Spadek konsumpcji jest prognozowany zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w placówkach gastronomicznych oraz w jednostkach sektora publicznego.
Spożycie przetworów ziemniaczanych względem rosnącej siły nabywczej ludności, może wzrastać o 2% do 17 kg/mieszkańca. Przewiduje się, że całkowite bilansowe spożycie ziemniaków nieprzetworzonych i ich przetworów zmniejszy się do 97 kg/mieszkańca.