Relacja z VII Certyfikacji Jakości Wędlin Tradycyjnych Regionalnych

W dniu 10 marca tego roku w Poznaniu odbyła się już siódma Certyfikacja Wędlin Tradycyjnych, która to skupiła nie tylko grono konsumentów, ale także wybitnych fachowców, gdzie pięknie pachniało, wyglądało i wyśmienicie smakowało.

Relacja z VII Certyfikacji Jakości Wędlin Tradycyjnych Regionalnych







Wszystko to odbywało się w ramach wydarzeń „Wielkanoc- Mięsne Święta – Polska Tradycja”. Głównymi wyrobami były:

  • wędzonka krotoszyńska

  • szynka rolka wielkopolska

  • polędwica wędzona

  • kiełbasa, biała parzona wielkopolska

  • kiełbasa polska wędzona

  • ogonówka wędzona

Uczestnictwo w komisji to ciężka, ale i przyjemna praca szczególnie dla miłośników szynek i kiełbas. Oczywiście do popicia była tylko woda, a to po to by nie tłumić smaku wyrobów wędliniarskich innymi przyprawami. Ocenie poddano około 100 produktów. Podczas degustacji oceniano ich wygląd, smak, zapach. Nazwy wytwórców nie były nikomu znane, gdyż zostały one zakodowane, a wszystko to tylko po to by żaden członek komisji nie sugerował się marką.

W komisjach uczestniczyło wiele znakomitych osobistości wraz z Wicewojewodą Wielkopolskim Przemysławem Pacią. Nie obyło się także bez obecności Elżbieta Walkowiak Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Również przedstawiciele poznańskich cechów brali czynny udział w pracach komisji.


Z kolei przewodniczącym komisji specjalistycznej był prof. Włodzimierz Dolata z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


Co ciekawe, otóż w tym roku po raz pierwszy istniała możliwość przeprowadzenia analizy chemicznej zaprezentowanych wyrobów. Dzięki temu producenci mieli okazję nieodpłatnie zbadać poziom zawartości wody, koli lub kolagenu w sowich wyrobach. Co więcej, otóż takie badania są niezbędne do utrzymania jakości wędliny. W ten sposób można także zracjonalizować koszty produkcji wędlin.


Wyniki zostaną ogłoszone 8 kwietnia tego roku podczas uroczystej Gali.



Tagi: