Kategorie
Zobacz również tu
-
Szacowanie strat klęskowych
2025-04-10 -
Pszczoły z dofinansowaniem
2025-04-10
Poznaj produkty
-
WĘŻE TYGON®
2016-04-29 -
Głowica do ciągnika URSUS C-330
2012-02-21 -
Sadzarka do cebul kwiatowych
2013-02-26 -
Ładowarki teleskopowe Weidemann 9580T
2020-08-11
Priorytety działań promocyjnych branży rolno-spożywczej. 13 pozaeuropejskich rynków zbytu na celu
– Opracowaliśmy priorytety zagranicznych działań promocyjnych branży rolno-spożywczej i wytypowaliśmy 13 pozaeuropejskich rynków zbytu dla polskiej żywności. Kraje te, to nasza szczęśliwa trzynastka – wyjaśnił minister Marek Sawicki tytuł dzisiejszej konferencji prasowej.

– Będziemy ponadto uczestniczyli w najważniejszych targach SIAL w Paryżu, naprzemiennie z targami ANUGA w Kolonii oraz Alimentaria w Barcelonie. Ponadto, biorąc pod uwagę rosnący popyt na produkty ekologiczne, zasadna wydaje się także organizacja promocji polskich produktów ekologicznych na targach BIOFACH w Norymberdze, gdyż są to najważniejsze targi o tej tematyce w Europie – dodał minister Sawicki.
Szef resortu poinformował, że ze środków ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi oraz Agencji Rynku Rolnego będzie przekazana na ten cel kwota 5 mln złotych. Będą one wsparte środkami pochodzącymi z funduszy promocji i środkami przedsiębiorców w kwocie 12 mln złotych. Oznacza to, że łącznie resort rolnictwa i organizacje branżowe dysponują budżetem około 17 mln zł na promocję produktów rolno-spożywczych na rynkach priorytetowych. Ponadto dodatkowe środki mogą zostać pozyskane w ramach mechanizmów, którymi dysponuje resort gospodarki. Wskazana kwota może być jeszcze wyższa, ponieważ MRiRW zwróciło się w sierpniu br. do organizacji branżowych, które zasiadają w komisjach zarządzających Funduszami Promocji o uwzględnienie działań promocyjnych zaplanowanych na rynkach wskazanych jako priorytetowe w planach finansowych Funduszy Promocji na 2016 r.
Marek Sawicki zwrócił również uwagę na konieczność wypracowania wspólnego koszyka narodowego i zwiększenie udziału produktów wysokoprzetworzonych w całości eksportu rolno-spożywczego. – Czterokrotny wzrost eksportu, od czasu naszej akcesji, to bardzo dobry wynik, ale mniejsza od nas Holandia sprzedaje rocznie produkty rolno-spożywcze o wartości 80 mld euro. W tym kierunku zmierzamy – podkreślił minister.
