W Polsce bieżąca cena masła w blokach (40 tydzień 2017 r.) wyniosła 2 429 zł/100 kg i w relacji tygodniowej była niższa o 2,6%. W relacji miesięcznej cena masła obniżyła się o 0,7%.
Obserwowany do tej pory na rynkach światowych wzrost cen sprzedaży masła widoczny był również na naszym rynku. Wynikał on z globalnej sytuacji podażowo-popytowej. Ceny masła w Unii Europejskiej rosły nieustannie od marca do września 2017 r. Był to wynik spadku produkcji surowca mlecznego i podaży masła przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na rynkach światowych.
Odnotowywany w Nowej Zelandii i Australii niższy skup mleka związany jest z modernizacją stad. Jednocześnie drugi rok z rzędu utrzymuje się silny popyt na masło na rynku unijnym i amerykańskim, gdzie zauważalny jest trend w kierunku wzrostu spożycia produktów naturalnych, pełnotłuszczowych, a masło cieszy się bardzo dobrą opinią.
W okresie styczeń – maj 2017 r. eksport masła z UE do USA wzrósł o 50%. W 2016 r. znaczący importerzy masła zwiększyli zakup tego produktu o 20% - USA i 15% - Chiny. Wyraźnie wzrósł również popyt na masło ze strony rynku rosyjskiego – w okresie styczeń – maj 2017 r. wzrost importu o 17%.
Aktualnie cena masła w UE wynosi 622 EUR/100kg i jest o 57,9 euro wyższa niż w Polsce.