Notowania OMP w UE coraz bliżej ceny interwencyjnej

W dniu 7 czerwca 2015 roku przeciętna ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 1,81 EUR/kg i była o 4,3% niższa niż przed miesiącem, ale pozostając przy tym na pułapie o 36,5% mniejszym niż w analogicznym czasie 2014 r. - podaje FAMMU/FAPA.

Notowania OMP w UE coraz bliżej ceny interwencyjnej

Notowania OMP

W omawianym czasie nieco niższe były ceny OMP na rynku polskim, gdzie zmalały do 1,74 EUR/kg, a wiec o 36,3% niższego niż przed rokiem i o 5,95% w skali miesięcznej, a także były o 3,9% mniejsze od średniej dla całej UE. W ujęciu PLN w obrębie roku odnotowano z kolei zniżkę z 11,3 PLN/kg do 7,2 PLN/kg. Nieco większe niż w Polsce ceny OMP zaobserwowano na rynku największego unijnego producenta, jakimi są Niemcy. Po pierwszym tygodniu czerwca 2015 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one w granicy 1,8 EUR/kg, tj. miej o 3,74% w skali miesiąca. W odniesieniu do drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, zanotowano niższą cenę OMP, wynosiła ona 1,73 EUR/kg, co było o 2,26% mniejszą stawką niż przed miesiącem.

 

Obserwowane w maju i czerwcu spadki cen OMP sugerują, że rynek stabilizuje się po obniżce podaży w ujęciu światowym w związku z suszą, jaka dotknęła Oceanię na początku roku, której wynikiem była zniżka produkcji w Nowej Zelandii i Australii. Poza tym, od początku kwietnia produkcja mleka w Unii Europejskiej przestała być ograniczona przez kwoty mleczne co pozwala na większe wykorzystywanie mocy produkcyjnych i przetwarzanie większych ilości surowca. Spadki cen przetworów mlecznych w UE napędzane są również przez sprzyjającą produkcji mleka pogodę i przypadające na maj maksimum produkcyjne w UE.

 

W dniu 7 czerwca 2015 roku ceny OMP w UE kształtowały się przeciętnie o 6,6% powyżej progu interwencyjnego, osiągając wynik o 1,8% niższy niż ceny OMP eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii) do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny globalne. Na rynku amerykańskim, u jednego z czołowych konkurentów UE, malejące w ostatnich tygodniach ceny OMP znajdują się aktualnie na poziomie o 4,3% mniejszym niż średnia we Wspólnocie, tym samym wynosząc w po pierwszym tygodniu czerwca w przeliczeniu 1,73 EUR/kg.

 

Na rynkach UE równie dynamicznie zmniejszają się średnie ważone ceny pełnotłustego mleka w proszku (PMP). W dniu 7 czerwca 2015 roku przeciętne ważone ceny PMP w UE osiągnęły poziom 2,42 EUR/kg. Stawki te były mniejsze o 26,4% od cen z analogicznego okresu 2014 r. i o 4,85% niż przed miesiącem. W Niemczech notowania PMP osiągnęły 2,44 EUR/kg, a więc to o o 5,6% mniej niż przed miesiącem, a w Holandii 2,28 EUR/kg – o 4,6%. W Polsce w omawianym czasie ceny PMP obniżyły się o 2,6% do 2,35 EUR/kg.

 

Pomimo niskich cen OMP, jakie utrzymywały się w UE na początku 2015 roku przetwórnie, choć nieznacznie, zwiększyły produkcję. Z najnowszych danych KE wynika, że w obrębie pierwszych trzech miesięcy 2015 roku we Wspólnocie wytworzono o 0,4% więcej tego proszku niż w analogicznym przedziale czasowym 2014 r., przy czym w Polsce zwyżka wyniosła 13,8%. Znacznie dynamiczniej rozwijał się w tym okresie wywóz poza UE. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2015 roku poza granice Wspólnoty wysłano o 17% OMP więcej niż w analogicznym czasie 2014 roku, tj. 248,8 tys. ton. Z Polski poza UE w czasie tym wywieziono 22 tys. ton OMP w stosunku do 27,3 tys. ton sprzed roku.



Tagi:
źródło: