Żywność z Białorusi
W związku z tym, w największym stopniu zwiększona może być ilość przetworów mlecznych dostarczanych do największego państwa świata. Eksport w tym kierunku może wzrosnąć nawet o 40-50%, w tym serów o 40 tys. ton. Ponadto zwyżce mogą ulec również wysyłki półfabrykatów mięsnych o 15-40%, warzyw o 40% i ziemniaków o 200%.
Jak wynika z informacji podanych przez dziennik Biełaruś Siegodnia, w 2014 roku wartość wywozu białoruskich artykułów żywnościowych do Rosji może być wyższa o 12% osiągając poziom 6,3-6,5 mld USD, przy czym w 2013 roku było to 5,8 mld USD.
W trakcie spotkania poruszono również temat reeksportu produktów z UE do Rosji przez Białoruś, co zarzucał Białorusi szef Rosyjskiej Federalnej Służby Weterynaryjnej i Fitosanitarnej (Rossielchoznadzor) - Siergiej Dankwert. Niemniej jednak Michaił Rusy zapewnił, że tranzyt będzie odbywać się w całkowitej zgodzie z ustawodawstwem i podjętymi decyzjami.
Nie ma mowy o reeksporcie
Alaksiej Bahdanau, który pełni funkcję naczelnika departamentu handlu zagranicznego Ministerstwa Rolnictwa oznajmił, że zarzuty reeksportu wytknięte przez Rossielchoznadzor, nie potwierdziły się. Strona rosyjska informowała o 11 takich przypadkach, przez co Białoruś poprosiła ją o dokumenty mające o nich świadczyć. Po ich szczegółowym zapoznaniu się z nimi, odparto zarzuty względem Białorusi.
Na początku sierpnia Rosja poinformowała o wprowadzeniu embargo na owoce, warzywa, mięso, drób, ryby, mleko i nabiał z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Zakaz ma obowiązywać przez rok.
W dniu 1 sierpnia 2014 roku Rosja wprowadziła embargo na poszczególne owoce i warzywa z Polski. Szef Rossielchoznadzor oświadczył, że niektóre kraje nie zdołają wrócić na rosyjski rynek po zniesieniu zakazu importu żywności, gdyż ich miejsce zajmą inne.