Masło
Mimo przedłużonego embargo w 2016 roku, Rosja nadal pozostała liderem na rynku masła i bezwodnego tłuszczu mlecznego. W pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku, wolumen zakupów zwiększył się o 18%. Z kolei Chiny, w bieżącym roku trzykrotnie zwiększyły przywóz tego tłuszczu. Nieznacznie zwiększył się import masła do Meksyku (+41%).
Sery
Handel serami, odbywa się przede wszystkim pomiędzy państwami wysokorozwiniętymi. Trudno stwierdzić, czy czołowym importerem tych towarów, jeszcze sprzed 2014 roku jest Rosja. W związku z wprowadzonym w sierpniu 2014 roku embargiem, import serów w tym kierunku spadał drastycznie. Z UE sprowadzano około 55% importowanych przez Rosję serów. Najnowsze dane, na temat rosyjskiego importu mleczarskiego, pochodzą z okresu pierwszych 8 miesięcy 2016 roku. Jednak mimo przedłużonego embargo, rosyjski import serów rósł w 2016 roku (+19,2% w skali roku).
Wciąż ważnym i stabilnym odbiorcą serów, nadal pozostaje Japonia – jej przywóz był w analizowanym okresie o 3,6% wyższy niż w 2015 roku, a na skutek rosyjskiego zakazu importowego od 2014 roku, Japonia pozostaje głównym światowym odbiorcą serów. O 6,8% wzrósł import do Stanów Zjednoczonych, co mogło w pewnej części wynikać z relatywnego spadku cen serów z importu. Są to przede wszystkim drogie wyroby głównie z Włoch czy Francji oraz innych państw członkowskich UE.
Do samej Wspólnoty UE, sprowadza się pewne ilości serów z krajów trzecich. Po upływie 9 miesięcy 2015 roku, wolumen był o 19% większy, w porównaniu z rokiem wcześniejszym.